Parlamentarny Zespół Praw Kobiet chce zmiany definicji gwałtu

Opublikowano: 15.02.2021 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2322

Parlamentarny Zespół Praw Kobiet zaproponuje dziś w Sejmie obywatelski projekt ustawy rozszerzający definicję gwałtu. Jakie zmiany planują wprowadzić?

Wzorem wielu państw europejskich Zespół Praw Kobiet chce rozszerzyć definicję gwałtu w „Kodeksie karnym” o brak wyraźniej zgody na czynności seksualne. Każda czynność seksualna, na którą nie zostanie wyrażona zgoda powinna być traktowana jak gwałt. Planowane są też zmiany w karaniu przestępców seksualnych. Propozycja mówi o art. 198, i wprowadzeniu pozbawienia wolności od lat 3 do 12.

„Szacuje się, że w Polsce jedynie co piąty gwałt jest zgłaszany, a tylko jedno na cztery postępowania kończy się potwierdzeniem przestępstwa. Ofiary muszą udowodnić, że do czynności seksualnej doszło pod wpływem przemocy i że stawiały opór wystarczająco mocno, aby np. przyciągnąć uwagę świadków lub pozostawić ślady na ciele ofiary lub sprawcy. Nie ściga się zatem gwałtu, jeśli ofiara nie stawiała oporu, np. zdając sobie sprawę z jego bezcelowości wobec przeważającej siły sprawcy/sprawców lub w obawie o eskalację przemocy w odpowiedzi na opór” – czytamy na stronie wydarzenia Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

Proponowany zapis w Kodeksie Karnym miałby brzmieć: „Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego albo innej czynności seksualnej bez wcześniejszego wyrażenia wyraźnej i świadomej zgody przez tę osobę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 12”.

Według zespołu parlamentarnego obecne przepisy są zbyt liberalne i nie uwzględniają bardzo wielu przypadków stosowania przemocy seksualnej. Brak świadomej wyrażonej zgody powinien być podstawą w definiowaniu przestępstwa gwałtu. Posłanki przywołują światowy ruch #MeToo, jako kluczowy w dyskusji o definicji przemocy seksualnej, który spowodował zmiany prawne w niektórych krajach na całym świecie.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

Komentarz „Wolnych Mediów”

Argumentacja kobiecych organizacji jest wyraźnie zmanipulowana. Każda osoba zgwałcona, nawet jeśli się nie broniła, może zgłosić gwałt na policji, a policja ma sprawę zbadać.
W proponowanych przepisach brak informacji w jakiej formie zgoda na seks ma być wyrażana. Słowną nie da się w sądzie udowodnić, jeśli nie została nagrana, pisemną można wyłudzić przemocą lub podstępem. W Danii ruszyła aplikacja do wyrażania zgód, która już teraz jest krytykowana, bo według kobiecych organizacji nie da się udowodnić, że zgoda wyrażona w aplikacji była dobrowolna a nie wymuszona. Co z karami dla osób, które zgodziły się na seks a potem kłamały, że zgody nie było, aby udawać ofiarę (kobiety mogą tak mścić się na mężczyznach). Pomysł jest więc bardzo szkodliwy społecznie, a argumentacja feministek wyraźnie ma służyć interesom kobiet, a nie prawdzie i walce z przestępczością. Kobiety prawnie są uprzywilejowane i teraz kobiece organizacje chcą dać im kolejne prawa i żadnych kar za ich nadużywanie.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. MrMruczek 16.02.2021 10:22

  A ja jestem za! Skończyłaby się wreszcie bezkarność i bezczelność odrażających gwałcicieli. A jeśli zdarzy się złośliwa niewiasta, która zadenuncjuje swojego partnera, bo nie wyniósł śmieci, to też mi takich nie żal, następnym razem niech lepiej dobiera partnerki.

 2. Swami Saishiva 16.02.2021 10:42

  Niebezpieczne założenie o niewinności kobiet, a może ich wręcz „świętości”. Już widzę te wszystki szantaże seksualne na meżczyznach. Stracą w efekcie uczciwe kobiety na tym, a nieuczciwe szybko tę swoją przewagę spieniężą. Nie tędy droga.

 3. Dgruzin 16.02.2021 12:58

  @ MrMruczek
  Pewne rzeczy trudno wyważyć. Taki Pan pewien swych wyborów partnerek? W takiej chameryce baba nie pracuje, chłop tyra, stara się a ona (i jest to popularne) podaje go do sądu, że nie oddaje wszystkich pieniędzy (najczęściej wygrywa). Odczepić się od takiej potem trudno. W Polsce jest jeszcze gorzej. Dlaczego? W chameryce bierze Pan pożyczkę i nie ma jak spłacić, bankrut. W Polsce takie prawo, że obciążą męża, dzieci, rodziców, babcię, pradziadka itp

 4. MrMruczek 16.02.2021 13:07

  @Dgruzin
  Zgadzam się z tym, co Pan napisał. Należy zmienić też komunistyczne prawo obciążające długami bliskich jeśli nie żyrowały takich długów.
  Ale w tej chwili kobieta zgwałcona nie dość, że ma małe szanse dojść sprawiedliwości, to jeszcze, społeczeństwo traktuje ją jak potencjalną ladacznicę. To chore.

 5. Doctor Who 25.02.2021 20:30

  Od kiedy na drzwiach sypialni wisi tabliczka : “Wchodząc do sypialni wyrażasz zgodę na wszystkie znane i nieznane rodzaje seksu” wszyscy z kuchni stopniowo mimochodem przemieszczają się tam. Z bananem na twarzy …

 6. Fenix 26.02.2021 07:35

  Popieram „Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego albo innej czynności seksualnej bez wcześniejszego wyrażenia wyraźnej i świadomej zgody przez tę osobę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 12”. Obustronna świadoma zgoda , to przestroga dla pedofilów , gwałcicieli , i do tych wszystkich którzy dopuszczają się robienia eksperymentów medycznych na ludziach ,bez ich wiedzy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.