Parlament Macedonii zatwierdził zmianę nazwy państwa

Opublikowano: 23.10.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1875

Parlament Macedonii doszedł do porozumienia z greckim rządem w sprawie zmiany nazwy państwa. Decyzja Macedończyków może otworzyć im drogę do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Politycy znaleźli się pod ostrzałem krytyki ze strony nacjonalistycznej opozycji.

Po wielogodzinnych posiedzeniach rząd premiera Zorana Zaewa zdołał przekonać 80 posłów (co stanowi wymaganą liczbę dwóch trzecich wszystkich parlamentarzystów) do poparcia paktu z Grecją.

Decyzja wywołała gwałtowną reakcję nacjonalistów, którzy oskarżyli rząd o wykorzystywanie łapówkarstwa i gróźb w celu zdobycia poparcia posłów. Premierowi zarzucono też uległość wobec europejskich i amerykańskich urzędników, którzy naciskali na doprowadzenie do porozumienia.

Głosowanie w piątkowy wieczór miało kluczowe znaczenie dla zawarcia umowy, lecz w dalszym ciągu Macedończykom pozostało jeszcze kilka prawnych przeszkód do pokonania, aby oficjalnie ratyfikować porozumienie. W ramach paktu Macedonia zmieni nazwę na Północną Macedonię, dzięki czemu Grecy nie będą dłużej blokować sąsiadom wstępu do Unii Europejskiej oraz strefy NATO.

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu odbyło się referendum, w którym aż 91% obywateli opowiedziało się za zmianą nazwy. Wyniki głosowania zostały jednak unieważnione z powodu zbyt niskiej frekwencji.

Premier Zaew postrzega porozumienie z zachodnimi sojusznikami jako historyczną szansę Macedonii na zerwanie więzi z Grecją i przyspieszenie integracji z największymi światowymi mocarstwami. Krytycy uważają jednak, że rząd dba tylko o swoje korzyści, nie zaś o interes całego narodu.

Co ciekawe, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w komunikacie, że mieszanie się zachodu w sprawy suwerennego kraju “przekroczyło wszelkie granice” i jest niedopuszczalne.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: IrishtTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o