Parlament Macedonii zatwierdził zmianę nazwy kraju

Opublikowano: 12.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W piątek deputowani parlamentu Macedonii zatwierdzili większością głosów ustawę o wprowadzeniu poprawek do konstytucji w celu przemianowania kraju na Republikę Północnej Macedonii zgodnie z zawartym z Grecją porozumieniem i z myślą o przyśpieszeniu akcesji do NATO i UE.

Wprowadzenie zmian w konstytucji poparło pod koniec października 80 członków 120-osobowego parlamentu. Zmiana nazwy kraju, kończąca spór z Grecją, była warunkiem przyśpieszenia procesów akcesji do NATO i UE. Premier Zoran Zaew zdołał zebrać konieczną liczbę głosów, która umożliwi mu wniesienie zmian do ustawy zasadniczej republiki, przewidujące dodanie w całym tekście słowa „Północna” przed nazwą „Macedonia”, zmianę preambuły konstytucji, gwarancje nienaruszalności granic i integralności terytorialnej oraz działania na rzecz wsparcia mniejszości za granicą. W czwartek po rozpatrzeniu poprawek odbyło się głosowanie nad ostatecznym zatwierdzeniem ustawy.

Cztery poprawki do konstytucji deputowani kolejno przyjmowali od siebie w pustej do połowy sali. Zaew potrzebował trzech dni, żeby przekonać konieczną liczbę deputowanych. Posłowie największej opozycyjnej partii WMRO-DPMNE zbojkotowali posiedzenie i przeprowadzali akcje protestu przed budynkiem Zgromadzenia w Skopje.

Pod zatwierdzoną przez parlament ustawą musi złożyć podpis prezydent Macedonii Gorge Iwanow, który jednak tego odmawia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o