Parlament Litwy zagłosowała za związkami homoseksualnymi

Opublikowano: 24.05.2023 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1266

Litewski parlament poparł w drugim czytaniu projekt legalizujący związki partnerskie osób tej samej płci. Wcześniej jednoznacznie postulaty ruchów mniejszości seksualnych poparł ambasador Stanów Zjednoczonych w Wilnie, Robert S. Gilchrist. Parlamentarzyści do Seimasu zdecydowali się na ten krok mimo sprzeciwu zdecydowanej większości litewskiego społeczeństwa.

Już we wrześniu ubiegłego roku pomysł zgłoszony przez rządzącą koalicję konserwatystów i liberałów został zaaprobowany przez parlamentarną komisję ustawodawczą. Przez kilka miesięcy się nim nie zajmowano, co zmieniło się jednak w ostatnich tygodniach. Teraz niewielką przewagą głosów zaaprobowano go w drugim czytaniu.

Powrót do kontrowersyjnego projektu miał miejsce chwilę po wyraźnym poparciu legalizacji związków homoseksualnych przez amerykańskiego ambasadora. Gilchrist w jednym z wywiadów przypomniał, że podobne rozwiązania są niezwykle ważne dla prezydenta Joe Bidena, dlatego liczy na pokazanie, że Litwa naprawdę jest częścią zachodniego klubu i jest zgodna ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii praw człowieka.

Część posłów sprzeciwiających się ustawie przypomniała, że sprzeciwia się jej większość litewskiego społeczeństwa. Według sondaży poparcie dla związków partnerskich nie było dotąd duże, a i tak stopniało w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie przeciwko nim opowiada się 72 proc. osób składających swoje deklaracje w badaniach opinii publicznej.

Przed dwoma laty konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, wraz ze swoimi dwoma liberalnymi koalicjantami, próbował już przeforsować legalizację związków partnerskich osób tej samej płci. Projekt ustawy nie zyskał jednak aprobaty parlamentarzystów.

Na podstawie: Respublika.lt, 15min.lt
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sanchop 24.05.2023 15:00

    Brawo Stany! Nie będzie amerykańskim korporacjom podskakiwał żaden rząd ze środkowej Europy! Irak pod kontrolą stanów?- Niech więcej dostają kasy na bilety na Białoruś!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.