Parlament Islandii głosuje za zmianą definicji gwałtu

Opublikowano: 29.03.2018 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 776

Parlament zatwierdził projekt ustawy zmieniającej definicję prawną gwałtu. W nowej formie projekt ustawy opiera się na konieczności uzyskania zgody. Każdy, kto bez uzyskania zgody danej osoby utrzymuje z nią stosunki seksualne lub inne rodzaje kontaktów seksualnych, jest winny gwałtu i zagrożony karą więzienia do 16 lat. Zgoda jest uznawana za ważną, gdy jest wyrażona z własnej woli.

Wcześniej gwałt definiowano jako stosunek seksualny lub inny rodzaj kontaktu seksualnego wymuszony przemocą, groźbami lub innymi formami bezprawnego przymusu. Jón Steindór Valdimarsson z Partii Reform, powiedział, że podstawą opracowania projektu ustawy jest zmiana postaw społecznych i że trzeba odrzucić myślenie, że mężczyzna ma prawo do seksu z kobietą.

48 posłów zagłosowało za nową ustawą, 14 było nieobecnych, a jeden – Karl Gauti Hjaltason z Partii Ludowej – wstrzymał się od głosu.

Opracowanie: Grażyna Przybysz (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rumcajs 29.03.2018 14:41

  No to teraz trza bedzie “podanie” składac na pismie, i takowa zgode na pismie posiadac… Obłed….

 2. wtem 29.03.2018 15:58

  Żegnaj lodziku na pobudkę.

 3. Cami 29.03.2018 20:52

  najlepiej stałkę albo odrazu na kilka lodzikow 🙂
  swoja droga paranoja – jeszcze najlepiej potwierdzoen notarialnie – bo zawsze po “gwalcie” mozna podrobic taki dokumencik 🙁

 4. Radek 30.03.2018 10:31

  Zamiast karać gwałcicieli to się wymyśla głupoty. “groźbami lub innymi formami bezprawnego przymusu” Czyli można stosować prawny przymus?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.