Parlament Europejski za interesem dziecka w sporach o opiekę

Opublikowano: 08.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1310

Powierzenie wyłącznej pieczy nad dzieckiem matce, jeżeli jest ona ofiarą przemocy, może stanowić jedyny sposób zapobiegania dalszej agresji – podkreśla Parlament Europejski.

W sprawozdaniu przyjętym w środę 510 głosami za, 31 przeciw, przy 141 wstrzymujących się, posłowie do PE wezwali do podjęcia pilnych działań w celu ochrony ofiar przemocy podczas sporu o opiekę nad dziećmi.

Eurodeputowani zwrócili uwagę, że zjawisko przemocy wobec kobiet i dzieci pogłębiło się w czasie pandemii COVID-19. „Kryzys związany z COVID-19 ukazał brak odpowiedniego wdrażania międzynarodowych konwencji w sprawie ochrony i zapobiegania przemocy ze względu na płeć” – podkreślili.

Dlatego PE wezwał państwa członkowskie, aby pilnie zajęły się problemem rosnącej przemocy ze strony partnera podczas pandemii COVID-19, i zachęca, aby wymieniały się innowacyjnymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami w zakresie zwalczania tego zjawiska.

Podkreślając alarmującą liczbę zabójstw kobiet i dzieciobójstw, które mają miejsce po tym, jak kobiety zgłaszają przypadki przemocy, posłowie stwierdzają, że ochrona kobiet i dzieci przed przemocą oraz najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka musi mieć pierwszeństwo przed innymi kryteriami podczas ustalania prawa do opieki i do odwiedzin.

„Cofnięcie prawa do opieki i odwiedzin partnera stosującego przemoc oraz powierzenie wyłącznej pieczy matce, jeżeli jest ofiarą przemocy, może stanowić jedyny sposób zapobiegania dalszej przemocy i wtórnej wiktymizacji ofiar” – podkreślił Parlament. „Przypisaniu wszystkich obowiązków rodzicielskich rodzicowi będącemu ofiarą przemocy muszą towarzyszyć odpowiednie mechanizmy rekompensaty, takie jak korzyści socjalne i priorytetowy dostęp do zbiorowych i indywidualnych rozwiązań w zakresie opieki” – zaznaczył.

W tekście czytamy też, że przy rozpatrywaniu spraw dotyczących opieki nad dzieckiem, dziecko powinno mieć zapewnioną możliwość bycia wysłuchanym, a w przypadku podejrzenia przemocy w związku, przesłuchania muszą być prowadzone w przyjaznym dziecku środowisku przez przeszkolonych profesjonalistów. Dzieci, które były świadkami przemocy domowej powinny być uznawane za ofiary przemocy ze względu na płeć i otrzymywać lepszą ochronę prawną i wsparcie psychologiczne – uważają posłowie.

„Po raz pierwszy nie koncentrujemy się wyłącznie na maltretowanych kobietach, ale również na wpływie przemocy na dzieci. Ochrona kobiet i dzieci przed przemocą oraz najlepszy interes dziecka muszą być najważniejsze i powinny zawsze mieć pierwszeństwo przed innymi kryteriami przy ustalaniu podziału opieki i prawa do odwiedzin” – podkreślała w PE włoska eurodeputowana Luisa Regimenti (EPP), współsprawozdawczyni rezolucji. „Parlament wysyła wyraźny sygnał na rzecz odważnych i zdecydowanych kroków, jakie należy podjąć w UE w celu rozwiązania problemu przemocy uwarunkowanej płcią. To sprawozdanie ma być krokiem naprzód w kierunku miejsca, w którym kobiety i dzieci będące ofiarami przemocy ze strony domowej mogą liczyć na ochronny i sprawiedliwy system, który stanie po ich stronie” – dodała.

W tekście powtórzono również wezwanie Parlamentu do dodania „przemocy uwarunkowanej płcią” do listy przestępstw wymienionych w art. 83 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Źródło: PAP-Mediaroom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Jak zwykle Parlament Europejski używa języka feministek stereotypowo stygmatyzującego mężczyzn, zamiast języka neutralnego płciowo. Europosłowie – z których większość to mężczyźni – niby tacy postępowi są ws. równości płci, a nie słyszeli o przemocy kobiet. A, faktycznie, w mediach się o tym nie mówi…


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.