Parada Równości w Warszawie

Opublikowano: 09.06.2019 | Kategorie: Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 263

Zakończyła się Parada Równości w Warszawie. Przeszła bez większych incydentów.

Marsz po raz pierwszy w swojej historii został objęty patronatem prezydenta miasta – Rafała Trzaskowskiego, który otworzył imprezę, zaś jej uczestnikiem był jego zastępca Paweł Rabiej, deklarujący się otwarcie jako homoseksualista.

„Od samego początku, jeszcze w kampanii mówiłem, że Warszawa jest dla wszystkich i zależy mi bardzo, żeby Warszawa była otwarta, żeby była tolerancyjna i dzisiaj dokładnie taka jest. Widzę tutaj samych uśmiechniętych ludzi z dobrą energią” – mówił na otwarciu Marszu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Marsz liczył, według różnych szacunków od 40 tysięcy do 90 tysięcy uczestników. Impreza stołeczna, w przeciwieństwie do innych miast Polski, przeszła w zasadzie bez incydentów, bez agresywnych zachowań przeciwników środowisk LGBT. Choć była ochraniana przez znaczne siły policyjne, Warszawa i jej mieszkańcy powitali tę imprezę z otwartością i sympatią. Poza posterunkiem przeciwników ruchu LGBT na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, którzy próbowali zakłócić przebieg uroczystości poprzez odczytywanie grobowym głosem przez lektora danych, mających jakoby udowadniać ryzykowne dla zdrowia i życia zachowania homoseksualistów, na trasie pochodu nie zanotowano większych incydentów.

W Marszu udział wzięli, demonstrując swoje poparcie dla idei tolerancji ruchów LGBT, ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Kanady i Belgii.

Maszerowali też reprezentanci partii politycznych i ruchów społecznych: partii Razem, Partii Zielonych, organizacji Pracownicza Demokracja i innych struktur.

Ciekawym akcentem było uczestnictwo w Marszu Bloku Żydowskiego. Na pytanie dziennikarza portalu „Strajk”, skąd idea uczestnictwa w Marszu Równości z flagą państwową Izraela, manifestant odpowiedział, że w związku z rosnącym antysemityzmem w Polsce chce przyzwyczaić Polaków do tego, by flaga Izraela też cieszyła się tolerancją, podobnie jak symbole ruchów LGBT.

Wczorajsza impreza pokazała, że stolica staje się miastem coraz bardziej otwartym i tolerancyjnym dla ruchów LGBT. Nie zauważono mobilizacji środowisk homofobicznych i skrajnie nacjonalistycznych.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 8 , średnia ocena wartości wpisu: 1,50 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.