Papież sugeruje rozwiązanie dwupaństwowe

Opublikowano: 06.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1481

Papież Franciszek stwierdził w środę, że Izrael i Palestyna potrzebuje rozwiązania dwupaństwowego, aby położyć kres wojnom takim jak obecna, i wezwał do nadania Jerozolimie specjalnego statusu — informuje agencja Reuters.

W wywiadzie dla kanału informacyjnego TG1 włoskiej telewizji państwowej RAI Francis wyraził także nadzieję, że uda się uniknąć regionalnej eskalacji konfliktu, który rozpoczął się wraz ze wkroczeniem bojowników Hamasu do Izraela, zabijając około 1400 Izraelczyków, głównie cywilów, i biorąc około 230 zakładników. „(To są) dwa narody, które muszą żyć razem. Przy tym mądrym rozwiązaniu dwa państwa. Porozumienia z Oslo, dwa dobrze zdefiniowane państwa i Jerozolima o specjalnym statusie” – powiedział Franciszek w wywiadzie dla włoskiego nadawcy RAI.

Izrael konsekwentnie odrzuca sugestie, jakoby święte dla chrześcijan, muzułmanów i Żydów miasto mogło mieć status specjalny lub międzynarodowy. „Przeraża mnie wojna w Ziemi Świętej” – powiedział Franciszek. „Jak ci ludzie zakończą tę historię?” – zapytał i dodał, że eskalacja „oznaczałaby koniec tak wielu rzeczy i tak wielu istnień ludzkich”.

Franciszek, który wezwał do utworzenia korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Gazy i do zawieszenia broni, powiedział, że codziennie rozmawia telefonicznie z księżmi i zakonnicami prowadzącymi parafię w Gazie, która zapewniła schronienie około 560 osobom, głównie chrześcijanom, ale także niektórym muzułmanom. „Na razie, dzięki Bogu, siły izraelskie szanują tę parafię” – powiedział. Wyraził także zaniepokojenie wzrostem antysemityzmu, dodając, że jego znaczna część nadal „pozostaje ukryta”. Wojna między Izraelem a Hamasem, powiedział, nie powinna sprawić, że ludzie zapomną o innych konfliktach, w tym na Ukrainie, w Syrii, Jemenie i Birmie.

Opracowanie: bd.
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.