Papież przeprosił społeczności tubylcze Kanady

Opublikowano: 02.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1258

Papież Franciszek wygłosił w piątek 1 kwietnia 2022 r. oficjalne przeprosiny wobec kanadyjskich społeczności tubylczych za rolę jaką Kościół katolicki odegrał w prowadzeniu szkół rezydenckich w kraju.

„Chcę wam powiedzieć z całego serca: bardzo mi przykro” – powiedział Franciszek, zwracając się do około 190 delegatów Pierwszych Narodów, Eskimosów i Metysów w Watykanie. „I przyłączam się do moich braci, biskupów kanadyjskich, prosząc o przebaczenie”. Papież powiedział również, że ma nadzieję udać się do Kanady. Chociaż nie ustalono daty wyjazdu, delegaci powiedzieli, że może to nastąpić już tego lata.

Rdzenni delegaci poprosili również Kościół o zadośćuczynienie finansowe.

Premier Justin Trudeau z zadowoleniem przyjął przeprosiny papieża stwierdzając: „Te przeprosiny nie miałyby miejsca bez długotrwałych starań ocalałych”.

W Watykanie odbyła się wymiana prezentów z okazji tego dnia. Papież Franciszek otrzymał krzyż wykonany z fiszbiny, system filtracji w pysku wieloryba grenlandzkiego, umieszczony w torbie z foczej skóry. Dostał też wyszywaną koralikami skórzaną stułę, czyli kamizelkę liturgiczną, oraz tradycyjne ręcznie robione rakiety śnieżne, a także księgę wspomnień ocalonych ze szkoły. W zamian papież Franciszek dał każdej rdzennej grupie brązową gałązkę oliwną jako znak pokoju i pojednania.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

3

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Rgga34 02.04.2022 18:53

    Zadość uczynienie od kościoła. Franciszek ma ważniejsze wydatki niż odszkodowania dla Indian.
    Galazka załatwi sprawę, a całe zamieszanie trafi pod dywanik.

    Nie mogą sypac złotem bo za chwilkę upomniało by się pół świata.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.