Papież Franciszek stwierdził, że kapitalizm nie działa

Opublikowano: 06.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1463

Papież Franciszek oświadczył, że kapitalizm nie działa. Jego zdaniem dowiodła tego tzw. pandemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Papież jezuita uznał że ​​„magiczne teorie” kapitalizmu rynkowego zawiodły i że świat potrzebuje nowego rodzaju polityki, która promuje dialog, solidarność i równość innymi słowy potrzebuje komunizmu.

Jorge Bergoglio w niedzielę przedstawił swoją wizję świata po resecie wywołanym przez COVID-19 w postaci nowej encykliki „Fratelli Tutti” („Bracia Wszyscy”), która została wydana w dzień święta jego imiennika, św. Franciszka z Asyżu.

Dokument czerpie bogatą inspirację z nauczania św. Franciszka i zawiera wcześniejsze przemyślenia obecnego papieża o niesprawiedliwościach światowej ekonomii oraz niszczeniu planety. Encyklika zawiera również wezwanie do większej solidarności ludzkiej w rozwiązywaniu dzisiejszych problemów. „Pomijając różne sposoby, w jakie różne kraje zareagowały na kryzys, ich niezdolność do współpracy stała się całkiem oczywista” – napisał Franciszek -„Każdy, kto myśli, że jedyną lekcją, jakiej można się nauczyć, była potrzeba ulepszenia tego, co już robiliśmy, lub udoskonalenia istniejących systemów i przepisów, zaprzecza rzeczywistości”.

Jako argument do budowy hipotetycznego globalnego komunizmu przytoczył poważną utratę milionów miejsc pracy w wyniku wirusa. Wskazał, że politycy powinni słuchać ruchów ludowych, związków zawodowych i grup zmarginalizowanych oraz tworzyć bardziej sprawiedliwą politykę społeczną i gospodarczą. Można to interpretować jako poparcie dla ekspansji marksizmu kulturowego na świecie. „Kruchość systemów światowych w obliczu pandemii pokazała, że ​​nie wszystko może zostać rozwiązane przez wolność rynku” – napisał papież – „Niezbędna jest proaktywna polityka gospodarcza nakierowana na promowanie gospodarki, która sprzyja różnorodności produkcyjnej i kreatywności biznesowej oraz umożliwia tworzenie miejsc pracy, a nie ich ograniczanie”.

Innymi słowy wezwał do zastosowania modelu ultralewicowej Kanady, gdzie premier Justin Trudeau zapowiedział program tworzenia miliona miejsc pracy. Oczywiście stworzy je rząd w ramach uspołecznienia środków produkcji. Nas w Europie zapewne czeka to samo. Jeśli tak należy rozumieć słowa Franciszka, to oznacza, że wprost wsparł więcej władzy w rękach rządów w celu implementacji jakiegoś nowego socjalizmu zwanego dla niepoznaki solidarnością.

Potępił też populistyczną politykę, która stara się jego zdaniem demonizować i izolować. W związku z tym Franciszek powtórzył swoją krytykę obecnego globalnego systemu gospodarczego, który, jak powiedział, konsekwentnie utrzymuje biednych na marginesie, jednocześnie wzbogacając nielicznych. Franciszek odrzucił koncepcję absolutnego prawa własności dla jednostek, podkreślając zamiast tego „cel społeczny” i dobro wspólne, które musi wynikać z dzielenia się zasobami Ziemi. Brzmi to jak marksizm.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Papież ” cel społeczny” i dobro wspólne, które musi wynikać z dzielenia się zasobami Ziemi.” Papieżu pytam się jak dzielić zasoby Ziemi? To sprawiedliwy podział, prawem ludzi ! Kapitalizm nie działa . Zadziała , udział DOK w dyspozycji ludzi.
Ja proponuję udział DOK na życie każdemu równy , tak dzielimy wspólnie, i sprawiedliwie wszelkie zasoby Ziemi. Dobro ludzi jest naszym, wspólnym dobrem!

KubaD.
Użytkownik
KubaD.

Prawda jest jak zwykle gdzieś pośrodku.
Ani kapitalizm, ani komuna nie są dobre.

gajowy
Użytkownik
gajowy

Kapitalizm przestał działać jak zabrakło rywalizaci między systemami – to po pierwsze.
A po drugie – niektóre podmioty gospodarcze stały się tak bogate, że są faktycznymi dyktatorami narzucający swój monopol. Zabrakło więc realnej konkurencji.

Piron
Użytkownik
Piron

Wiecie jaki jest wspólny mianownik nadchodzących zmian proponowanych plebsowi?.

Otóż “wizjonerzy” typu Bergoglio, Soros, Schwab, Gates, Musk i wielu wielu innych wymyślają scenariusze w których oni zachowują pełnie swojej władzy (i bogactwa), a zwykłemu człowiekowi wciska się ciemnotę o świetlanej przyszłości rasy ludzkiej.(równości, bogactwie, cudownym świecie itp populizmach).

Fenix
Użytkownik
Fenix

Kapitalizm przestał działać realnie, gdy zabrakło taniej siły roboczej , wyzyskiwani ” pracujących za miskę ryżu “. Dług ludzi jest niespłacalny ! Nieuczciwy system narzucony przez chciwych kastę , jest haniebny,i skazany na klęskę ! Nowe rozdanie zmieni system.
1. Likwidacja wszelkich długów .DNA kontem osobistym w banku dla ludzi .
2. Jedno prawo, wolnych ludzi dzielący władzę.
3. Udziałem ludzi DOK równy na życie, z pracy twórczej osobiste bogactwo, z współpracy ludzi wspólnoty bogactwo , tak nam dopomóż BÓG.

realista
Użytkownik

a co na to bliźniaki jednojajowe?
dać wszystkim, i niech wszyscy kierują jednocześnie.
rewolucyjne pomysły… .. .