Papierosy elektroniczne szkodzą jak prawdziwe

Opublikowano: 22.10.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Kolejne doniesienia naukowców dowodzą, że e-papierosy są tak samo szkodliwe jak te z tytoniem. E-papierosy mogą powodować mukowiscydozę i choroby płuc.

Na uniwersytecie Chapel Hill w Karolinie Północnej (USA) porównano ślinę palaczy papierosów elektronicznych oraz niepalących. Okazało się, że organizmy palaczy e-papierosów produkują szkodliwe proteiny, które mogą spowodować choroby wydolności płuc oraz inne.

Wcześniejsze raporty badaczy z Wirginii Zachodniej ujawniły, że już jeden wdech dymu z e-papierosa może spowodować atak serca.

U palaczy e-papierosów organizmy działają inaczej niż u osób niepalących. Używanie e-papierosów przyczynia się do tworzenia protein ochronnych zwalczających substancje szkodliwe, ale nadmiar tych protein prowadzi do stanów zapalnych płuc. Palaczom coraz trudniej oddychać. Powoduje to śmierć komórek w naczyniach krwionośnych. Najczęstsze problemy, które mogą pojawiać się u palaczy to astma, zapalenie oskrzeli oraz świszczący oddech. Przerzucenie się na e-papierosy ze zwykłych nie wydaje się już tak zdrową alternatywą.

Wyjście z Unii będzie miało wpływ na wzrost ceny papierosów w Wielkiej Brytanii. Ich cena ma według przewidywań wzrosnąć o 3 GBP za 20 papierosów i może dojść nawet do 13 funtów za paczkę. Takie rewelacje przedstawia raport OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development).

Dokładnie papierosy kosztujące obecnie 9,60 GBP mają kosztować 12,74 GBP. Oznacza to, że palacz, który spala paczkę dziennie, puści z dymem dodatkowo 1200 funtów w skali roku. Będzie to spowodowane tym, że prawie połowa tytoniu jest importowana z terenów Unii Europejskiej a import stanie się droższy.

Przewidywania OECD i IMF zostały skrytykowane przez partię konserwatywną jako bzdura. Paradoksalnie sytuacja może wzmocnić rodzimy przemysł i oprócz dwóch istniejących fabryk papierosów mogą powstać nowe.

Ceny wyrobów tytoniowych w Wielkiej Brytanii należą do jednych z najwyższych w Europie. Kolejna podwyżka cen wpłynęłaby znacząco na nastroje obywateli. Przemysł tytoniowy nie różni się znacząco od tego w innych krajach jednak skala podatków nakładanych na papierosy jest tutaj bardzo wysoka.

Autorstwo: Brytol
Zdjęcie: rolandmey (CC0)
Źródło: Brytol.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o