Państwowy fundusz liczy na „dodatkowy rocznik Ukraińców”

Opublikowano: 28.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1454

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk liczy na rozwiązanie problemów demograficznych przy pomocy uchodźców z Ukrainy. Były wiceminister twierdzi, że najczęściej są to osoby w młodym wieku, dlatego „może się zdarzyć, że dzięki nim przybędzie nam nawet dodatkowy rocznik urodzeń”.

Marczuk w rozmowie z Interią.pl zachwala dotychczasową imigrację Ukraińców do Polski. Uważa, że to właśnie dzięki niej uchodźcy zza wschodniej granicy mogli tak sprawnie osiedlić się w naszym kraju po rosyjskiej inwazji. Najczęściej udawali się bowiem do przebywającej już wcześniej w Polsce rodziny i znajomych.

Napływ uchodźców wiąże się jednak z koniecznością podjęcia działań przez państwo. Szef PFR-u twierdzi, że na razie radzi sobie ono dobrze, a na przykład w przedszkolach pomieścić może się jeszcze więcej Ukraińców, „nawet, jeśli to się odbędzie kosztem komfortu w tych placówkach, obniżając nieco ich standard poprzez zwiększanie grup”.

Były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej nie ukrywa przy tej okazji, że dla rządzących najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostanie ukraińskich uchodźców w Polsce, bo wówczas „uzyskamy demograficzną poprawę”. Dzięki Ukraińcom Polska miałaby bowiem zyskać „nawet dodatkowy rocznik urodzeń”.

„Drugi pozytywny aspekt migracji jest związany z naszym rynkiem pracy – uchodźcy mogą uzupełnić w nim luki, a wakatów mamy sporo – ok. 300 tys., więc na pewno bez trudu poradzi sobie z absorbcją tych ludzi” – dodaje szef rządowej agencji.

Na podstawie: PAP.pl, Biznes.interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.