Państwowe fabryki zarobią prawie dwa miliardy złotych

Opublikowano: 26.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2841

Państwowe fabryki broni skupione w PGZ zarobią w tym roku niemal 1,8 mld zł na eksporcie uzbrojenia.

Huta Stalowa Wola i jej rekordowy kontrakt na dostawy samobieżnych aramatohaubic dla Ukrainy stały się w tym roku lokomotywą, która mocno rozpędziła polski eksport broni.

W czołówce eksporterów PGZ są też Maskpol, producent mundurów i kuloodpornego rynsztunku żołnierskiego, i amunicyjno-rakietowe Mesko.

Wg przedstawicieli zarządu PGZ, w końcówce roku, kiedy finalizowane są zwykle ostatnie transakcje, może się okazać, że pieniędzy z zagranicznej sprzedaży sprzętu przybędzie.

Prognozy na przyszły rok są także optymistyczne – w 2024 roku polski eksport broni powinien przynieść PGZ co najmniej 2,25 mld zł.

Liderem specjalnego eksportu jest, i zapewne pozostanie w kolejnym sezonie, HSW za sprawą zawartego w zeszłym roku kontraktu z Kijowem na dostawy 54 krabów wraz z towarzyszącym haubicom setkom pojazdów dowodzenia i wsparcia amunicyjnego i technicznego, składających się na kompletny system dalekosiężnej broni. Wartość umowy sięga 2,7 mld zł i jest rekordowa w skali całej rodzimej zbrojeniówki.

Ostatnio, na spotkaniu z dziennikarzami, szefowie PGZ sugerowali, że być może import stalowowolskiej AHS 155 mm ukraińscy partnerzy jeszcze zechcą zwiększyć w najbliższym okresie.

Obrońcy Ukrainy chwalą działa z HSW wyposażone w doskonały systemem kierowania ogniem Topaz. Twierdzą, że polskie haubice Krab to broń, która na głowę bije zachodnie konstrukcje. Imponuje celnością i legendarną już odpornością na surowe frontowe warunki.

Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. kozik 26.12.2023 11:30

  Zawsze zastanawiam się, czy “zarobek” jest przychodem, czy zyskiem po opodatkowaniu. Wartość kontraktu nie przekłada się w polskich realiach na zysk-podatnicy nadal mogą dokładać do tego “interesu”.

 2. Vaunes 26.12.2023 17:16

  A czym w ogóle Ukraińcy zapłacą? Złoto zabrali im anglosasi, jeszcze przed wojną.
  Gospodarka leży, rozkładana przez oligarchów.
  A może im po prostu ten sprzęt podarujemy, tak jak w przeszłości czołgi i inne uzbrojenie? 😏

 3. Stanlley 27.12.2023 09:48

  A to nie jest tak że dajemy w kasie pomoc dla UA, następnie ta UA kupuje sprzęt u nas? Już ponad pół roku temu pisiorki wygadały się że poszło ponad 40 mld zł na pomoc…

 4. Wolfman 27.12.2023 15:06

  Polska przyjacielem Polski, zawsze to powtarzacie. Więc jeśli kupujemy sami od siebie to co w tym dziwnego. Rozdawnictwo nie swoich pieniędzy rzady mają we krwi

 5. emigrant001 28.12.2023 04:07

  państwowi Polacy stracili 100 mld zł ze swoich podatków na poczet nie swojej wojny gdzieś na wschodzie Europy:) czysty zysk:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.