Państwo może monitorować, czy kobieta jest w ciąży

Opublikowano: 25.11.2016 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 422

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne zapisy o monitorowaniu przez państwo, czy kobieta jest wciąż w ciąży oraz o tym, że urzędnik stanu cywilnemu, któremu nie spodoba się coś w osobie chcącej wziąć ślub, może go odmówić.

Przepis warunkujący przyznanie “becikowego” objęciem ciężarnej opieką medyczną nie później niż od końca 10 tygodnia ciąży jest zgodny z konstytucją – uznał TK. Ale zaznaczył, że w sytuacjach wyjątkowych świadczenie i tak może być przyznane.

“Przepis ten ma dwa podstawowe cele – wsparcie socjalne dla rodzin i drugi, bardzo istotny: zmotywowanie kobiet w ciąży do jak najszybszego poddawania się badaniom lekarskim. Zdaniem TK oba te cele są konstytucyjne legitymowane” – uzasadniał sędzia Piotr Tuleja.

Zdaniem części opinii publicznej zapisy te, choć uzasadniane dobrem kobiety i dziecka, mogą spowodować pozaprawny wykaz kobiet w ciąży, aby w przypadku kiedy ciąża zostanie przerwana, wszcząć postępowanie z artykułu ustawy antyaborcyjnej.

Trybunał zajął się też przepisami dotyczącymi małżeństw z osobami “dotkniętymi chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym”. I te przepisy zostały ocenione przez sędziów za zgodne z konstytucją.

Zastrzeżenia zgłaszał Rzecznik Praw Obywatelskich na podstawie przypadku, gdy urzędnik odmówił zgody na zawarcie małżeństwa przez osobę, która miała trudności w artykułowaniu słów. Osoba ta toczyła potem zakończoną sukcesem, wielomiesięczną, upokarzającą walkę o prawo do zawarcia małżeństwa.

“Utrzymanie względnego zakazu małżeńskiego dla osób dotkniętych zaburzeniami psychotycznymi albo upośledzeniem umysłowym może być uznane za konieczne z punktu widzenia ochrony małżeństwa i rodziny na nim opartej oraz dobra dziecka, a więc wartości takich, jak zapewnienie porządku publicznego, a przede wszystkim ochrony praw i wolności innych osób” – uzasadniał wyrok sędzia TK Andrzej Wróbel.

Werdykt ten oznacza, że w dalszym ciągu o zdolności bądź niezdolności do zawarcia małżeństwa będzie decydowała decyzja urzędnika.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o