Państwo chce znać odciski palców wszystkich obywateli

Opublikowano: 15.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2239

Polskie władze wprowadzają nowy wzór dowodu osobistego. Nowe dokumenty będą wydawane od 2 sierpnia 2021. Co się zmieni? Na nowym „dowodziku” znajdzie się między innymi wzór podpisu posiadacza i odcisk palca.

https://www.youtube.com/watch?v=p7Sd3bESF5Y

Polski wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski “pokazali”, jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty. Zmiany w tym zakresie są wynikiem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, a ich realizacja została zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Zasadniczo chodzi o poprawienie zabezpieczeń dowodów osobistych, głównie poprzez wprowadzenie do nich drugiej cechy biometrycznej, a konkretnie – odcisków palców. Dodajmy, że podobne rozwiązania już w Polsce funkcjonują i sprawdzają się na przykład w przypadku paszportów.

Pojawienie się owego odcisku, a także wzoru podpisu właściciela oznacza, że o wydanie dowodu nie będzie dało się wnioskować zdalnie. Konieczne będzie fizyczne pojawienie się w danym urzędzie. “Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online” – zwracał uwagę minister Zagórski.

Warto również zaznaczyć, że nie zajdzie potrzeba wymiany obecnych dowodów osobistych na nowe wersje. “Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat” – podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

O czym jeszcze warto wspomnieć? Na „dowodziku” pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej). Poza tym oznaczenia informującego, że dokument posiada chip zostaną przesunięte, a napis “Numer dowodu osobistego” zostanie zmieniony na “Seria i numer dokumentu”.

“Zmiany są już na ostatniej prostej. We wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego” – podaje KPRM.

Jak podaje PAP dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Jak zauważył Zagórski, wszyscy Polacy dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

Komentarz „Wolnych Mediów”

Czy ktoś naprawdę wierzy, że odciski palców w rękach władzy są bezpieczne i nie zostaną wykorzystane do przestępstw lub budowania totalitarnego NWO? Władze stosują politykę małych kroków. Najpierw gromadzono odciski palców przy okazji wydawania paszportów, teraz poszerzają zbiór o posiadaczy dowodów osobistych z czipami, bo niektórzy z paszportów zrezygnowali. Nie zdziwcie się, gdy wkrótce dowody z czipami władze zmienią na podskórne czipy, które będą wyłączane, gdy obywatel będzie „niegrzeczny” (zgodnie z planem ujawnionym przez zamordowanego Aarona Russo). A ludzie śpią i na wszystko się grzecznie zgadzają… Bo to tylko taka śmieszna teoria spiskowa.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Cosmo 15.04.2021 12:26

  Dwa lata temu zwykły Kowalski na wieść o możliwych paszportach szczepionkowych pukał się w głowę albo w ogóle go to nie interesowało a dziś ? W USA czip pod skórkę dla lepszej walki z COVID a w Chinach cyfrowy juan z datą przydatności do użycia. Już tylko reptilianie zostali. Reszta stała się faktem. I to przez chińczyka który zjadł nietoperza.

 2. wutyfy 15.04.2021 13:22

  “zgodnie z planem ujawnionym przez zamordowanego Aarona Russo”, że co przepraszam? Czy właśnie powodem tego wywiadu po za oczywiście ujawnieniem tych wszystkich “planów” nie było to, że pan Russo miał nowotwór na który z resztą zmarł i nie miał nic do stracenia?

 3. Cosmo 15.04.2021 14:35

  Po naszych przyjdą inni, którzy już będą wiedzieć co zrobić z tymi danymi. Co więcej wszystko wisi na serwerach za granica.

 4. Fenix 16.04.2021 07:28

  Odciski palców ze stóp, też 10 w czipie ? Już posiadają z rąk to policja ,10 odcisków od wielu z nas. Chiny w chmurze z jednej ręki i drugiej odciski, na za i odblokowanie telefonu, Bank następne dwa , reszta z 3 na wyrobienie paszportu , te przymusowo. 10 była już w użytku, pozostałe wolne to 10 odciski palców u nóg ! Po co tak kręcić w koło macieju ,wystarczy ślad DNA do odczytu DNA ,i jesteśmy w domu.

 5. Foxi 17.04.2021 13:47

  a kto pamięta 8 punkt prognoz dla świata na najbliższą dekadę z forum ekonomicznego ?

  W 8 piszą że osiągnięcia opisane w pierwszych 7 paragrafach będą możliwe do wprowadzenia tylko dzięki zastosowaniu wszechobecnej ulepszonej kontroli nad każdym aspektem życia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.