Państwa unijne mogą zakazywać uboju rytualnego

Opublikowano: 20.12.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 864

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał za legalne zakazywanie uboju rytualnego przez państwa Unii Europejskiej. Państwa stosujące podobne zakazy nie będą więc łamać unijnej karty praw podstawowych. Z wyroku niezadowolone są organizacje muzułmańskie i żydowskie, uważająca decyzję Trybunału za wymierzoną w ich społeczności.

Sprawa zakazu uboju rytualnego trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po decyzji rządu Flandrii. Blisko trzy lata temu właśnie ten region Belgii zdecydował się na zabronienie tego procederu bez uprzedniego ogłuszania zwierzęcia. Ostatecznie Trybunał uznał, że unijne przepisy nie zabraniają państwom członkowskim nakładania obowiązku ogłuszania zwierząt przed ich zabiciem.

Podobne zapisy mają również zastosowanie w przypadku uboju przewidzianego przez obrzędy religijne. Karta Praw Podstawowych UE co prawda przewidywała odstępstwa od tej normy w związku z praktykami religijnymi, ale można równoważyć ten przepis dobrem zwierząt. Jednocześnie ETS podkreślił, że zakaz wprowadzony przez rząd Flandrii nie zmienia niczego w kwestii dystrybucji mięsa, które zostało wyprodukowane w innym regionie.

Decyzja sędziów spotkała się z krytyką ze strony organizacji muzułmańskich i żydowskich. Rabin Menachem Margolin z Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (EJA) stwierdził wręcz, że jest to sygnał, iż Żydzi nie są mile widziani na kontynencie europejskim. Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności, w odpowiedzi na te słowa zapowiedział dyskusję ze wspólnotami religijnymi na temat ich obaw odnośnie zakazu uboju rytualnego.

Na podstawie: Farmer.pl, Reuters.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o