Państwa Bałtyckie zwiększają wydatki obronne

Opublikowano: 09.12.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 698

Łotewskie wydatki na obronę w 2017 roku wzrosną z 1,4 do 1,7%, osiągając wymagane przez NATO 2% w 2018 roku zgodnie z prawem uchwalonym przez łotewski parlament. Zbiegło się to z wyborem Donalda Trumpa jako nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zapowiedział “zmiany w NATO”, głównie ze względu na “jazdę na gapę” większości członków. Łotewski MSZ podkreślił jednak, że wzrost wydatków rozpoczął się już na długo przed wyborami w USA.

Postradziecka Łotwa jest w szczególnie trudnej sytuacji po aneksji Krymu w 2014 roku, bo prawie jedna czwarta ludności to etniczni Rosjanie, co może być wykorzystane przy wojnie hybrydowej lub jako powód do interwencji. Antyrosyjskie elementy w UE i USA, wskazują właśnie państwa bałtyckie jako kolejny potencjalny cel ekspansji Rosyjskiej.

Litwa już w 2015 roku reaktywowała częściowy pobór do wojska i wszystkie kraje bałtyckie wprowadziły euro jako swoje waluty, co jest postrzegane jako forma ochrony poprzez zakorzenienie w systemie finansowym. Oczywiście chyba najważniejszym jest fakt, że tego roku podczas szczytu NATO w Polsce podjęto decyzję o tym, że wojska NATO będą stacjonowały w państwach bałtyckich i Polsce.

Inne kraje regionu jak Czechy czy Węgry mają budżety wojskowe oscylujące wokół 1% swojego PKB, i wiadomym jest, że mają mniej antyrosyjskie stanowisko.

Wydatki wojskowe według kraju (jako procent PKB, Bank Światowy 2015):

– Łotwa 1,4% (1,7% w 2017 roku),

– Litwa 1,1% (1,9% w 2017 roku),

– Estonia 2%,

– Czechy 1,0%,

– Węgry 0,8%,

– Polska 2,2%,

– Ukraina 4,0%,

– Słowacja 1,1%.

Autorstwo i tłumaczenie: CEToday
Źródło anglojęzyczne: CE.Today
Źródło polskojęzyczne: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 09.12.2016 20:26

    Już niedawno było tu o naszych 2 procentach i co wchodzi w ich skład..

  2. CEToday 10.12.2016 02:10

    Brutullo, masz moze link do artykulu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.