Chcą uniezależnić się od energii z Rosji

Opublikowano: 11.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 635

Litwa, Łotwa i Estonia chcą połączyć swoją sieć energetyczną z siecią Unii Europejskiej poprzez Polskę, w celu uzyskania większej niezależności ekonomicznej od Rosji.

Według informacji podawanych przez Deutsche Welle estoński premier Jüri Ratas ogłosił to w poniedziałek. „Wszyscy z nas zgodzili się ustalić jasny podział przepływu energii pomiędzy naszymi czterema państwami [Litwa, Łotwa, Polska i Estonia] do końca roku.”

Podczas podłączania do sieci energetycznej zachodniej Europy kraje te będą musiały mieć jednak na uwadze fakt, iż rosyjska sieć energetyczna docierająca do Kaliningradu przebiega przez teren państw bałtyckich.

Odłączenie od sieci rosyjskiej początkowo planowano osiągnąć do roku 2025, głównie za sprawą dyskusji czy powinno się to odbyć poprzez Polskę czy też Finlandię (za pomocą podwodnej infrastruktury). Ostatecznie jednak wersję lądową uznano za o wiele bardziej ekonomiczną.

Jak dotąd Rosja nigdy nie odcięła dostaw energii do państw bałtyckich, ani nawet nie groziła czymś takim. Z drugiej strony zależność tego typu jest uznawana przez Litwę za jedno z kluczowych zagrożeń dla jej egzystencji.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że nasza krajowa polska sieć energetyczna od kilku lat cierpiała na permanentne przeciążenie latem. Nie wróżyło to dobrze całości systemu, który nie wydaje się być gotowy na przepływ kolejnych, ogromnych porcji prądu. Niestety problem nie leżał tylko w samej produkcji jak i zakupie, ale również w wydolności naszej infrastruktury.

Autorstwo: Darmor
Zdjęcie: blickpixel (CC0)
Na podstawie: Uawire.org


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rumcajs 11.05.2017 10:48

  Czyli my zapłacimy wiecej za energie elektryczna, bo trza bedzie pobudowac nowe sieci…I młodzi posłuchaja jak za prl, komunikatów w radiu, o “stopniu zasilania”….
  Aby dokopac “ruskim” nasi niespełna rozumu włodarze…

 2. niewolnik 11.05.2017 10:51

  Nie wiem czy ich budżet wytrzyma nasze koszty: Opłata stała sieciowa, Opłata przejściowa, Opłata jakościowa, Opłata zmienna sieciowa, Opłata abonamentowa, Opłata OZE.

 3. cacor 11.05.2017 22:41

  Spójrzmy na to z innej strony:
  Każde uniezależnienie się od Rosji wiąże się z kosztami.
  W tym miejscu jest możliwość zmodernizowania kilku nitek energetycznych i obciążeniem kosztami nie jednego państwa, ale aż czterech.
  A jeżeli dobrze rozplanować inwestycję, to koszty gospodarza (czyli Polski) można ograniczyć tylko do działek pod maszty i transformatory 🙂

 4. Maximov 12.05.2017 09:42

  Niezależność energetyczna powinna być podstawowym celem zarówno na poziomie kraju jak i pojedynczego obywatela.
  Kto ma “władzę” nad źródłami energii elektrycznej ten ma władzę nad obecną cywilizacją techniczną.
  Bez prądu cofamy się do epoki przedindustrialnej.
  Dlatego dążenie do samowystarczalności powinno być priorytetem.
  Gdy jesteś samowystarczalny nikt nie może na ciebie naciskać, mieć wpływ na ciebie.
  Jesteś po prostu wolny.
  Wiadomo, że rządy są temu przeciwne i dlatego są rzucane ciągle pod nogi kłody dla wszelkich OZE.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.