Panie Ziobro, proszę oddać kasę!

Opublikowano: 24.06.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 540

Najwyższa Izba Kontroli oskarża Ministerstwo Sprawiedliwości o to, że przekazało 25 milionów zł na Centralne Biuro Antykorupcyjne. To niezgodne z prawem, te pieniądze należą do obywateli skrzywdzonych przez sprawców przestępstw – przekonują kontrolerzy.

NIK zakończyła kontrolę budżetową w ministerstwie i stwierdziła naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Pieniądze, które powinny znaleźć się w dyspozycji Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (Funduszu Sprawiedliwości) zostały częściowo przekazane na funkcjonowanie CBA.

Instytucja ta zasłynęła w ostatnim czasie głównie aranżowaniem licznych prowokacji łapówkarskich. I jest jedynym podmiotem na liście, do którego nie można było przelać pieniędzy z tego Funduszu. Pochodzą one z nawiązek od sprawców przestępstw i można nimi wesprzeć różne organizacje, pomagające ofiarom czy oferujące pomoc postpenitencjarną — ale też podmioty takie jak Ochotnicza Straż Pożarna. Ale nie CBA, które bezpośrednio nie pomaga ludziom.

“W naszej ocenie doszło do złamania przepisów prawa, które wyraźnie mówią, że służby specjalne, w tym CBA mogą być finansowane wyłącznie z budżetu państwa. W tym miesiącu będziemy składali wniosek o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez nadzorującego Fundusz byłego wiceministra sprawiedliwości” — powiedział Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK.

Ale resort Zbigniewa Ziobry nie poczuwa się do winy. Więcej, uważa, że kontrolerzy nie mają racji i że finansowanie CBA nie musi ograniczać się stricte do budżetu.

“Ustawa z lipca 2017 roku wręcz nakazała Funduszowi Sprawiedliwości finansowanie ustawowych zadań jednostek sektora finansów publicznych, czyli m.in. CBA, związanych właśnie z wykrywaniem i zapobieganiem przestępczości. Nie ma żadnych wątpliwości, że to główne zadania CBA” — odpisało ministerstwo w oficjalnym komunikacie stanowiącym odpowiedź na wyniki kontroli.

Resort posunął się nawet do stwierdzenia, że zaakceptowanie wniosków pokontrolnych Izby będzie szkodliwe dla państwa!

Posłowie PO Arkadiusz Myrcha i Borys Budka postanowili złożyć zawiadomienie do prokuratury.

“Doszło do kuriozalnej sytuacji. Minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym, a więc śledztwo dotyczące nieprawidłowości w wydatkowaniu tych pieniędzy i przekazaniu przez ministra sprawiedliwości do innego organu celem podjęcia finansowania działań niejawnych będzie nadzorował ten, który te pieniądze w sposób niezgodny z prawem przekazał” — stwierdził Borys Budka na konferencji prasowej.

“W związku z tym Platforma Obywatelska złoży w tej sprawie po pierwsze zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych o przeprowadzenie stosownej kontroli i wyciągnięcie ewentualnych konsekwencji, a w drugiej kolejności będziemy składać także zawiadomienie do prokuratury, bo widać że działanie to nie było przypadkowym i miało na celu nielegalne zasilenie finansowe CBA i na takie działanie w państwie prawa po prostu nie może być zgody” — dodał Myrcha.

W tej chwili dwa ważne urzędy państwowe, zajmujące się prawem, twierdzą coś zupełnie odwrotnego. Takie rzeczy tylko w Polsce.

Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ZIWK 24.06.2018 17:48

    Normalne w PiSSlamie…
    Trzeba łatać dziury w budżecie policji politycznej po licznych niedorobionych prowokacjach typu agęt Tomuś, kupno za NASZE miliony willi, innych o których się nie dowiemy do momentu, kiedy ten pseudo-prokurator i p.o. sędziego nie stanie jako oskarżony przed Trybunałem Stanu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.