Pandy wielkie mogą całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi

Opublikowano: 17.08.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 302

Pomimo starannej ochrony gatunku pandy wielkiej w ostatnich dziesięcioleciach, zwierzęta te są wciąż na skraju wyginięcia. Tak wskazują wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Pekińskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Niedawno Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zdecydowała, że pandom wielkim nie zagraża już wyginięcie. Teraz jednak gatunek pojawił się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych – zawierającej spis prawie 60 tysięcy gatunków zwierząt, z których prawie 20 tysięcy należy do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie “Ecological Modeling” donosi, że w ciągu ostatnich 10 lat liczebność pand wielkich oraz ich siedlisk wzrosła. Warto jednak dodać, że jednocześnie siedliska te uległy znacznemu rozdrobnieniu, a 73 % populacji pand jest tak małych, że zwierzęta nie są w stanie się rozmnażać. Według statystyk chińskich naukowców, około 55 % stad pandy wielkiej to mniej niż 10 osobników, a tylko 33 % z nich stanowi populację powyżej 30 zwierząt (co jest uważane za minimalną liczbę do zapewnienia zdrowego przedłużenia gatunku).

Tak więc badacze podkreślają, że opieranie się jedynie na całkowitej liczbie dzikich zwierząt oraz całkowitej powierzchni ich siedlisk skutkuje zniekształconym obrazem rzeczywistości. Fragmentacja siedlisk zwierząt, w wyniku bezpośredniej działalności człowieka, ma ogromny wpływ na destabilizację ekosystemów, w wyniku czego pandy wielkie oraz inne gatunki zwierząt żyjące na wolności mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.

Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o