Liczba wyświetleń: 912
Pomimo starannej ochrony gatunku pandy wielkiej w ostatnich dziesięcioleciach, zwierzęta te są wciąż na skraju wyginięcia. Tak wskazują wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Pekińskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Niedawno Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zdecydowała, że pandom wielkim nie zagraża już wyginięcie. Teraz jednak gatunek pojawił się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych – zawierającej spis prawie 60 tysięcy gatunków zwierząt, z których prawie 20 tysięcy należy do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie „Ecological Modeling” donosi, że w ciągu ostatnich 10 lat liczebność pand wielkich oraz ich siedlisk wzrosła. Warto jednak dodać, że jednocześnie siedliska te uległy znacznemu rozdrobnieniu, a 73 % populacji pand jest tak małych, że zwierzęta nie są w stanie się rozmnażać. Według statystyk chińskich naukowców, około 55 % stad pandy wielkiej to mniej niż 10 osobników, a tylko 33 % z nich stanowi populację powyżej 30 zwierząt (co jest uważane za minimalną liczbę do zapewnienia zdrowego przedłużenia gatunku).
Tak więc badacze podkreślają, że opieranie się jedynie na całkowitej liczbie dzikich zwierząt oraz całkowitej powierzchni ich siedlisk skutkuje zniekształconym obrazem rzeczywistości. Fragmentacja siedlisk zwierząt, w wyniku bezpośredniej działalności człowieka, ma ogromny wpływ na destabilizację ekosystemów, w wyniku czego pandy wielkie oraz inne gatunki zwierząt żyjące na wolności mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.
Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl