Pandemia bogaci bogatych i wtrąca w nędzę biednych

Opublikowano: 19.10.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2384

Głód, nędza, brak perspektyw. A z drugiej strony niewyobrażalne bogactwa garstki wybrańców. Obecnie wiele poważnych instytucji zwraca uwagę na pogarszające się wskaźniki bezpieczeństwa mieszkańców planety.

22 lata nie wzrastała liczba ludzi, żyjących w ekstremalnym ubóstwie (1,9 dolara dziennie). Aż do teraz. Na dodatek liczba nędzarzy walczących codziennie o życie wzrośnie skokowo – uprzedza Bank Światowy – o 115 milionów. Nędzę cierpieć więc będzie na planecie 150 milionów ludzi, choć trudno sobie wyobrazić, by utrzymywanie się np. za 2,5 dolara dziennie w sposób zasadniczy zmieniało sytuację takiego człowieka. Ludzi, którzy utrzymują się z takich niewyobrażalnie niskich kwot Program Rozwojowy ONZ ocenia na 2,7 miliarda. Tę właśnie grupę ONZ chciałoby uczynić odbiorcą tymczasowego dochodu gwarantowanego, który nie tylko odsunąłby od nich widmo fizycznego unicestwienia, ale też wzmocniłby walkę z pandemią, czyniąc realnym przestrzeganie przez nich zasad izolacji społecznej i higieny. Jednak wątpliwe, by to wiele pomogło.

Perspektywy nie są pocieszające. Pandemia zabija np. drobny handel, z którego utrzymują się miliony ludzi na wszystkich kontynentach, szczególnie w krajach o średnich i niskich dochodach. Odebranie im tego jedynego źródła utrzymania przyniesie skutki w postaci kolejnych milionów ludzie żyjących w skrajnej nędzy, cierpiących po prostu głód.

Tegoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, Światowy Program Żywnościowy ocenia, że głodujących w ciągu najbliższych 10 lat będzie 840 (!) milionów. Wpływają na to nie tylko zmiany klimatyczne, ale tez konflikty wojenne.

Jednocześnie, jak zwraca uwagę BBC, garstka najbogatszych ma się doskonale. Grupa ta zwiększyła się do 2189 ludzi na planecie, a ich fortuny wzrosły o niemal jedną trzecią (27,5 proc.).

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

32 komentarze

 1. Dandi1981 19.10.2020 14:00

  Ludzie traca prace ale najbogatsi tez dostaja po glowie jak masz 100 tys pracownikow i ida na postojowe zad placi 80% pozniej 70% 60% a ty dokladasz reszte do 100%. Jak masz sieci hoteli, turystyczne sgencje to masz 10% dochodu z tego co miales przed pandemia wiec zetelnosci

 2. agama 19.10.2020 14:36

  upadek małego i średniego handlu oznacza dyktaturę korporacji

 3. realista 19.10.2020 14:42

  a to nie jest właśnie “przypadkiem” cel?
  oj, chyba jest… .. .

 4. pikpok 19.10.2020 16:09

  Agama dokładnie, realista i chiński zamordyzm.

 5. adambiernacki 19.10.2020 19:45

  I dokładnie o to chodzi. Ludzie jak nie zabijali tak nie zabijają wiec zostaną zabici to prosta i nieunikniona wobec biernej postawy zależność. Amen.

 6. Aida 19.10.2020 23:15

  Durny komunistyczny bełkot próbujący wzbudzić wyrzuty sumienia, wśród osób którzy biedni nie są, oj oj oj. Autor stawia na wadze bogatych z drugiej strony biernych. Super.
  Ciekawe skąd ONZ weźmie pieniądze na dochód gwarantowany dla tych 2,7 miliarda ludzi? Serio, ciekawe skąd! A już wiem, zabrać bogatym rozdać biednym. Bogaty będzie mniej bogaty a biedny nie będzie biedny. Komunista happy, zaspokoi swoje pragnienie odebrania majątku temu przebrzydłemu kapitaliście, wreszcie jego życie będzie miało sens, upaja się tą myślą..wszyscy szczęśliwi, uśmiechnięci, szklane domy dookoła…

 7. janpol 20.10.2020 02:56

  Dokładnie tak! Jak już coś czerwońcy “wymyślą” to to jest bzdura nieomal z definicji lub pseudosocjal mający uzależnić ludzi od “łaski dobrych czerwocowych panów” (a koszty dystrybucji oczywiście na utrzymanie posłusznej kasty urzędniczej, tak jak ma to miejsce dziś przy “wypłacaniu” aktualnych pseudosocjali). Dokładnie tak też należy rozumieć “…tymczasowy dochód gwarantowany…”. Zupełnie inaczej wygląda BDP rozumiany jako dochód skarbu państwa (dobra wspólnego obywateli) dzielony równo i każdemu (ew. każdemu uprawnionemu wg JASNYCH i PROSTYCH zasad) obywatelowi. Czysty “kapitalizm” i mający moje, liberalne poparcie.

 8. Aida 20.10.2020 07:54

  Zróbcie eksperyment myślowy. Dajemy każdemu z tego zdjęcia ilustracyjnego po 1 mln. Gdzie będą te pieniądze i ten człowiek za 10 lat. Biedny zawsze będzie biedny, pieniądze wyda, może jeden na 100 czy 1000 zastanowi się co zrobić, by te pieniądze pracowały na niego i jego rodzinę, może wyśle dzieci do szkół, by zdobyły dobre wykształcenie i wróciły kiedyś służyć swoją radą i mądrością. Reszta wyda bezrefleksyjnie i wyciągnie ręce po więcej.

 9. Fenix 20.10.2020 08:37

  @Aida, pieniądze nie pracują , to podstawowy błąd, ty pracujesz na pieniądze . Nawet gdy masz BDP suma lub plik pieniędzy jest nieruchomy. Swoim działaniem uruchamiasz ich wydawanie, by zaspokoić własne potrzeby . To energia użyta do wymiany na towar ,usługa , tworzonych przez nas samych.
  1. Dług, pieniądze wpłacane do banku gotówką , pożyczka na lichwiarski procent . Pożyczasz mniej
  a spłacasz więcej, tak się bogacą banksterzy pomnażaniem niespłacalnych długów.
  2. Nieuprawnione bogactwo , to chciwość przez wyzysk , wykorzystanie taniej siły roboczej. Szybki zysk małym kosztem.
  3. Nieumiarkowanie, w roztrwonieniu bogactw naturalnych, byle szybko i dużo , co da się sprzedać , kosztem natury. Dziś zysk krótkowzrocznych , bez perspektyw jutro !

 10. pikpok 20.10.2020 09:11
 11. Aida 20.10.2020 10:05

  Fenix droga… To zburzy Twój światopogląd, ale pieniądze pracują… Na kontach oszczędnościowych, giełdzie papierów wartościowych, mądrze zarządzane przez właścicieli. Kiedy kształcisz dzieci ten pieniądz też pracuje…

 12. adambiernacki 20.10.2020 10:36

  Aida to przez ten gen ubóstwa? Hahahahahahahaha :-)))

 13. Fenix 20.10.2020 10:58

  Pieniądz nie pracuje ! To myśl ludzka + wiara w papier z nadrukiem , a to ustanowiła władza. I nadała prawo i wartość walucie ( złoto, srebro, brąz, metal, papier z nadrukiem i bitcoin) do wymiany dobrami wytworzonymi przez człowieka. Pytam więc kto pracował i wytwarzał dobra , gdy nie było walut i pieniędzy ? Człowiek obok waluta, co jest potrzebne do podjęcia pracy twórczej , komu nadasz wartość? Człowiek to wartość najwyższa , sam w sobie!
  @realista @ Aida dla was zysk jest najważniejszy ? Nie w porządku jest to gdy zysk jest nielicznych.Tam gdzie zyskujemy wszyscy np.udział DOK równy każdemu jest w porządku.

 14. realista 20.10.2020 11:07

  Fenix, nie pisz głupot. pieniądz to środek płatniczy, więc służy np. do inwestowania, czyli dzięki wydanym pieniądzom w jakimś celu otrzymujesz pieniądze, które są zyskiem, i to nazywane jest pracowaniem pieniędzy.
  przecież wiadomo, że nie biorą łopaty w rękę i nie kopią rowu, no już weź przestań… .. .

 15. Aida 20.10.2020 11:15

  Dobrze, że real mnie uprzedził, bo miałam Łopatologicznie wyjaśnić 🙂 pozdrówki real

 16. realista 20.10.2020 11:16

  i co takiego śmiesznego jest w tym “genie ubóstwa”? wiesz coś o tym w ogóle? bo to badania naukowe dały podstawę do stwierdzenia o możliwym wpływie nadczynności układu odpornościowego na starzenie się oraz aktywność mózgu.
  ale Aidzie chodziło raczej o nabyte bądź nienabyte umiejętności zarządzania zasobami czy ambicję, co ma raczej wpływ na radzenie sobie w życiu, nie sądzisz?

  pozdrowionka Aida!:)… .. .

 17. MasaKalambura 20.10.2020 11:53

  Pieniądz służy handlowi i wymianie dóbr. Jednak nie bez powodu największe ruchy religijne zabraniają lichwy. Jest to jedyny sposób inwestycji zakazany i szeroko w potępiany. To właśnie lichwa, przez maksymalne wyłączenie ryzyka lichwę dającemu w inwestycji i zrzucanie tego ryzyka w całości na biorącego prowadzi do tych nierówności pogłębiania. Zbytnie nagromadzenie pieniądza po stronie kredytodawców dodatkowo wypacza system (bo bogaty kupi sobie każde prawo, prędzej czy później), co pogłębianie nierówności jeszcze bardziej zwiększa.

  Nie kapitalizm, nie inwestowanie, praca, ryzyko i bogactwo lub bieda (gdy coś pójdzie nie tak) zasługują na potępienie. To komunistyczny bełkot.
  Na potępienie zasługuje lichwa. Pasożyt dla wszelkiej gospodarki i wszystkich ciężko pracujących.

  Szczególnie w czasach trudnych jak pandemia czy wojna. Kiedy zadłużanie się państw traktuje się jak błogosławieństwo, a przeciwników zadłużania jak zbrodniarzy.

 18. Fenix 20.10.2020 12:01

  @Aida pieniądze pracują do momentu pęknięcia banki długu , dewaluacji , i krachu na giełdzie ?! Wszystko przed nami.

 19. Fenix 20.10.2020 12:30

  @Masa pieniądz służy ludziom , w handlu towarami i usługami , wymianie dóbr. Obecnie handlujemy pieniądzem, to różnej wartości waluty,i spekulacje na giełdzie.

 20. adambiernacki 20.10.2020 15:35

  Wiem dużo więcej niż ty “realisto” na temat tych “badań” akurat.

  Nie mogłem się nie odnieść do obrzydliwie bezczelnej głupoty jaką napisała tu Aida:

  “Zróbcie eksperyment myślowy. Dajemy każdemu z tego zdjęcia ilustracyjnego po 1 mln. Gdzie będą te pieniądze i ten człowiek za 10 lat. Biedny zawsze będzie biedny, pieniądze wyda, może jeden na 100 czy 1000 zastanowi się co zrobić, by te pieniądze pracowały na niego i jego rodzinę, może wyśle dzieci do szkół, by zdobyły dobre wykształcenie i wróciły kiedyś służyć swoją radą i mądrością. Reszta wyda bezrefleksyjnie i wyciągnie ręce po więcej.”

  Makabryczna ignorancja! Co za wierutne bzdury! Porażająco bezczelna wypowiedź niegodna człowieka!

  Dawni komuniści dziś są majętni lub wręcz bogaci a osiągnęli to przez mord i rabunek i zapewne pieją teraz peany na temat kapitalizmu dla nich zawsze punk widzenia zależał od punktu siedzenia. Tak mi się ten fakt przypomniał a nie wiem dlaczego…

 21. realista 20.10.2020 17:11

  jak wiesz więcej ode mnie to ciekawe skąd “realista” i “badania” w cudzysłowach….
  jajcarz… .. .

 22. MasaKalambura 20.10.2020 19:06

  Fenix, to jest właśnie nowoczesna lichwa.

 23. BANDZIORkaq 20.10.2020 22:43

  #fe, niks# adambiernacki, popieram , nie ciężką pracą ludzie się bogacą, a jeśli ktoś tak uważa jest naiwny, i moze jeszcze od zera do milionera, mzonki. rzecz jasna, jeśli masz kapitał to on moze ….pracować, tylko skąd masz ten kapitał? Skąd masz ten pierwszy milion, który pozwoli Ci leżeć plackiem podczas gdy pracują twoje pieniądze. No raczej łopatą nie zarobiłeś, ani na kasie , ani na budowie, ani będąc nauczycielem, etc. Więc albo to kapitał odziedziczony po zmarłej babci, tacie, cioci*niewłaściwe skreślić- a fe, ładnie to tak podnosić sobie status ślizgając się po trupach, lub urodzenie się w rodzinie elitarnej, gdzie ślizgamy się po ładnie wyprofilowanym torze i mamy gotowe rozwiązania i system, który funkcjonuje… opcjonalnie korzystanie z powszechnego wyzysku i pracy innych na niegodziwych zasadach, pozbawiających prawa do czasu, prawa do rodziny lub do spędzania z rodziną wolnego czasu, oferując marne grosze, co jest narzędziem podlym, wszak wmawia się tym ludziom, że kiedyś będą na naszym miejscu. Jak w każdej korporacji….

 24. janpol 21.10.2020 02:43

  O co ten spór? Pieniądz to narzędzie, podobnie jak koparka, łopata, komputer czy robot. Jest miernikiem wartości i środkiem płatniczym i nic poza tym. Jak człowiek nie “porusza narzędziem” to ono “nie pracuje” (podobnie jak koparką, łopatą itd.) takie są fakty. Twierdzenie, że na tej budowie pracuje dźwig, koparka i buldożer to tylko skrót myślowy.

  Co do eksperymentu “myślowego” może zaproponuję inny? Czy wiemy co lubi spożywać np. Aida? Załóżmy, że szampana i kawior, wiec napójmy Aidę 1m3 szampana i nakarmmy 1 toną kawioru. Jak myślicie zaszkodzi czy nie? PARANOJA!!! Właśnie takich debilnych argumentów używają bezmózgi i pożyteczni idioci, wrogowie BDP.

  Co do “lichwy” czyli pożyczania na procent. Sorki ale właśnie “durackie” zakazy religijne były jedną z przyczyn bogacenia się żydowskich bankierów. Powinniśmy odróżniać procent, który umożliwia pokrycie kosztów operacyjnych i UCZCIWY zysk, od nieuczciwych, paskarskich procentów.

 25. realista 21.10.2020 02:55

  dżiz… oczywiste, że to skrót myślowy. ktoś tego nie załapał? przecież tłumaczyłem to Fenix… :]

  twojego “eksperymentu” nie łapię. milion to za dużo? uzasadnij. wystarczy kilka stówek BDP co miesiąc? a znalazłeś już źródło finansowania? czy potrzebujesz kolejnego roku na szukanie?

  jak mnie te dyskusje w sumie osłabiają… .. .

 26. Fenix 21.10.2020 07:08

  Wiem że pieniądz to narzędzie .Pieniądze nie pracują bo są schowane w skarpecie . Musisz koniecznie zainwestować na giełdzie, tam będą pracować na ciebie ,albo bez ciebie?
  BDP przyjmujemy ludzie jak DOK równy udział każdego ! Nie szukamy bo nie znajdziemy, wszystko co znajdziesz to dług w państwie , by dać jednym BDP ,to drugim, przymusem odbieramy na to BDP, no chyba że władza w państwie robi dodruk pieniądza, wtedy spada ich ” wartość “, siła nabywcza narzędzia mocy, to wytworzenie towaru i usługi, sprzedaż i kupno.

 27. MasaKalambura 21.10.2020 08:32

  Janpol, żydzi też mają zakaz lichwy. Nie wolno im okradać lichwą innego żyda. Natomiast inne ludy wolno im okradać lichwą. Jest to napisane wprost w Torze. Czy to nakaz Boga, czy manipulacja tekstem Tory, nie wiem.
  W każdym razie okradanie powinno być zakazane a lichwa to złodziejstwo. Nie ważne z jakim procentem.

 28. dagome12345 21.10.2020 09:38

  Przeczytałem wszystkie komentarze i nie mogę wyjść z podziwu dla ludzi tak kurczowo trzymających się dochodu podstawowego.
  Takie pytanko, jakie będą źródła finasowania tego utopijnego “programu”. Z tego co wiem o świecie, to nic niema za darmo, i żeby komuś coś dać, to trzeba to komuś innemu zabrać, no chyba ,że myślimy w kategoriach ciągłego drukowania pieniędzy( z takim osobnikiem nie ma o czym gadać).

  Dochód podstawowy jest możliwy, co więcej, jest wyczekiwany przez cały świat korpo-banksterki. A to wyczekiwanie jest umotywowane oczywistą oczywistością , maluczcy na dole zostaną okradzeni, aby rozdystrybuować ich i tak nędzne dochody w imię sprawiedliwości społecznej. Takie społeczeństwo to idealna ciemna masa korpo-robocików. Z jednej strony będą zaczadzeni ułudą dążenia do sprawiedliwości ( ich sumienia będą czyste) , a z drugiej, sami sobie zabiorą ostatnie resztki szans na możliwość obalenia krwiożerczego korporacyjnego Status quo, i będą skamlać o etacik w korpo , choćby za najnędzniejszą stawkę.

  Błagam tylko nie wyskakujcie z tekstem ,że wpadnie znienacka jakiś Robin Hood i zabierze choćby grosik korpo-banksterce. Ten sam styl myślenia tyczy się wprowadzenia pieniądza elektronicznego. Ci , którzy za nim optują, już dawno żyją w świecie elektronicznym i mają wypracowane 1000 sposobów jak uniknąć opodatkowania, zgoła inaczej ma się reszta społeczeństwa , która dzięki tej jakże sprawiedliwej zmianie, utraci ostatnią szanse akumulacji środków w ukryciu przed fiskusem, okradającym już w tym momencie owe społeczeństwo z 60% dochodów.

  PZDR

 29. Aida 21.10.2020 10:20

  Czyli jednak trudno wam wykonać ten eksperyment myślowy? Widać to po ilości obelg.. Ci co mają, bo dostali (spadek, ciocia, wujek z Ameryki) z założenia mają kapitał na start. Przecież to jasne…jak słońce, pytanie co z tą kasą zrobią. Eksperyment dotyczy sytuacji hipotetycznej, kiedy każdy ma po równo na starcie, a Wy mi tu wyskakujecie z jakimiś tekstami typu”Więc albo to kapitał odziedziczony po zmarłej babci, tacie, cioci*niewłaściwe skreślić- a fe, ładnie to tak podnosić sobie status ślizgając się po trupach, lub urodzenie się w rodzinie elitarnej, gdzie ślizgamy się po ładnie wyprofilowanym torze”. Jaki to ma sens i co to ma pokazać. Widać jedynie pogardę dla ludzi, którzy coś mają, bo odziedziczyli, czy dostali od rodziców. Zazdrość to ciężka sprawa, musisz to przepracować z psychologiem…
  Nie przemawia do was tamten eksperyment ok, mam inny. W totka wygrał pan Jacek, który od zawsze interesuje się finansami, choć pracę ma średnią, bo jest księgowym na dość małe pieniądze, ale zawsze stara się coś odłożyć na czarną godzinę (studia to były ogromne wyrzeczenia i bieda, rodzice raczej biedni, dom na wsi). Interesuje się instrumentami finansowymi, w zależności od koniunktury, czasami zainwestuje w złoto, czasami kupi akcje jakiejś spółki,bo jest okazja.
  Wygrała też Pani Jadzia, szwaczka z małego miasteczka ( 40 tys. mieszkańców). Wygrali dokładnie taką samą kwotę. Pani Jadzia żyje od pierwszego do pierwszego, pieniądze jeśli ma nadwyżki trzyma na lokacie bankowej.
  Kto szybciej wyda/rozmnoży milion z totka?

  Nie piszcie głupot w stylu , że jak by się zabrało temu przebrzydłemu milionerowi mały procencik to by wystarczyło, by wyżywić miliony, bo takich idiotyzmów nie ma sensu nawet czytać. Co roku wielu aktorów, milionerów daje ogromne pieniądze na pomoc biednym, wielu z nich ma własne fundacje wspierające walkę z biedą i wykluczeniem, więc jakim cudem liczba biednych rośnie????

  To był mój ostatni wpis, nie mam czasu tłumaczyć rzeczy podstawowych zaślepionym komunistom.
  Jestem wrogiem BDP XD

 30. Fenix 21.10.2020 10:49

  @ janpol ” Jak człowiek nie “porusza narzędziem” to ono “nie pracuje” brawo, wtedy zapytam wprost czy każdy człowiek posiada to narzędzie mocy w osobistej dyspozycji? Udziałem DOK zwany.
  Czy musi pracować na to narzędzie , by przeżyć ? Ludziom odebrano moc i władzę , władza uzurpatorów nadała moc narzędziu, by pozostawić ludzi na lodzie , bez środków do życia z niespłacalnym długiem pokoleniowym , to jest oszustwo!

 31. dagome12345 21.10.2020 11:47

  do AIDA

  Problemem nie jest dziedziczenie pieniędzy tylko postawa ludzi dziedziczących.
  Ludzi najczęściej wkurza przemądrzałość takich osobników.
  Masz kasę to ją sobie miej, ale nie pouczaj innych ,że wszystko w życiu jest łatwe , bo trzeba tylko chcieć……
  Sam w swoim życiu spotkałem hipokrytów robiących kariery dzięki koneksjom swoich starych i wyśmiewających się jednocześnie z innych ludzi jacy to oni są nieudolni.
  To samo tyczy się biznesu. Inaczej podchodzi do ryzyka lub w ogóle je podejmuje człowiek , który ryzykuje utarte całego swojego majątku przy najmniejszym błędzie , a inaczej taki , który wtapiając idzie do taty i mówi “dej no 1 mln pln” bo mnie za długi ścigają.
  Potem taki chłoptaś ćpając z kolegami z tzw “towarzystwa” wpada na pomysł nowej usługi samochodowo-internetowej i teraz zarabia miliony ( przykład z życia). A w rozmowie z innymi ludźmi kreuje się na ryzykanta mogącego stracić wszystko jak by mu się nie powiodło …….

  Mam też przykład wygranej w Totka , gdzie facet po wygranej idzie do swojego byłego szefa poukładanego na tzw mieście, płaci wielką łapówkę ,żeby móc prowadzić pewna działalność gospodarczą, bo dostępu do niej po cichu chroni przemoc fizyczna ( bandyckie układy). Obecnie z działalności gdzie pracują 3 osoby utrzymują się 3 rodziny z wielkimi domami , limuzynami itd. Jeden z synów chciał sam rozkręcić swój biznes i wtopił 4 razy , aż mu w końcu coś wyszło. I historia z byciem zarozumialcem jak poprzednim przykładzie się powtarza.

  To nie jest zazdrość ludzi mających mniej ……

  PZDR

 32. janpol 22.10.2020 00:57

  Oczywiście, że nie ma nic “za darmo” (cokolwiek to oznacza, bo ja nie do końca to rozumiem, np. kto płaci rodzicom za wychowywanie dzieci, jak mocno muszą zasuwać właściciele odziedziczonych akcji na dywidendy, kto zapłacił pewnemu panu Janowi Stachowi za most, czy w końcu, kto płaci rzece za poruszanie kół młyńskich itd., itp.) i też ja uważam, że BDP nie będzie za “za darmo” i “z niczego”. Będzie to podzielony równo między obywateli, dochód skarbu państwa, postały po sfinansowaniu ABSOLUTNIE NIEZBĘDNYCH kosztów jego funkcjonowania. Wysokość tego BDP to oczywiście nie 1 mln. $ bo jak poważnie traktujemy pieniądz jako miernik wartości to powinno być oczywiste dla każdego, że taka suma to nie tylko ok. 50 samochodów, ale konkretna wartość oznaczająca np. środki wytwórcze dające np. zatrudnienie co najmniej kilkudziesięciu osobom i trzeba wykazać się odpowiednimi zdolnościami lub wiedzą aby takimi środkami zarządzać. W skrutowcu BDP to P oznacza “podstawowy” czyli taki, który da PODSTAWY egzystencji a nie “zarząd nad fabryką”.

  @MasaKalambura: Żydzi są bardzo pragmatyczni. Już dawno znaleźli sposoby aby omijać zakazy i nakazy Tory i pożyczają “na lichwę” również i “swoim”. A “religijny muzułmanin” też jak ma konto w np. banku szwajcarskim to płaci odsetki i pożycza na %. Takie to mamy “zasady” (albo “kwasy” jak kto woli).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.