Panamczycy protestują przeciwko prezydentowi Cortizo

Opublikowano: 05.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

Panamscy robotnicy, studenci i aktywiści wyszli na ulice w proteście przeciwko administracji prezydenta Laurentino Cortizo, po tym jak zaczęły wychodzić na jaw kolejne skandale korupcyjne i niejasności związane z polityką rządu.

Masowej demonstracji, zorganizowanej w dzień drugiej rocznicy objęcia urzędu przez Laurentino Cortizo, przewodził Front Obrony Praw Gospodarczych i Społecznych (FRENADESO). Z pieśniami lokalnych artystów na ustach i transparentami z antykorupcyjnymi hasłami w dłoniach protestujący ruszyli w kierunku budynku Zgromadzenia Narodowego. Po drodze spalono dwie kukły symbolizujące prezydenta Cortizo i wiceprezydenta Gabriela Carrizo.

„Nie możemy niczego już od nich oczekiwać. Nadal będą kraść i uchwalać prawa przeciwko ludziom” – powiedział Saul Mendez, pracownik budowlany. Demonstracja przebiegała spokojnie, dopóki niewielka grupa ludzi nie zerwała kordonu bezpieczeństwa i obrzuciła farbą funkcjonariuszy policji, którzy w odpowiedzi użyli przeciw demonstrantom gazu łzawiącego. Nikt z protestujących nie został jednak zatrzymany.

W ciągu ostatnich miesięcy wyszło na jaw kilka rządowych skandali korupcyjnych, dotyczących m. in.: nieprawidłowości przy zakupie sprzętu medycznego do walki z pandemią koronawirusa. Niedawno międzynarodowe organizacje pozarządowe w swoim raporcie zwróciły uwagę, że prezydentura Laurentino Cortizo i działania jego administracji charakteryzują się dużą nieprzejrzystością i nie tylko wykazują zainteresowania walką z trapiącą kraj korupcją, ale przyczyniają się do pogłębienia tego problemu.

Już w pierwszym roku jego urzędowania obywatele Panamy kilkukrotnie wychodzili na ulice, domagając się zwołania zgromadzenia konstytucyjnego, które umożliwiłoby krajowi przezwyciężenie kryzysu instytucjonalnego. Demonstracje te miały o wiele bardziej dramatyczny przebieg – setki osób zostało rannych i aresztowanych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o