Paliwo przyszłości będzie z wodorostów

Opublikowano: 02.05.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Ásbjörn Torfason, dyrektor zarządzający firmą Vistvæn orka ehf., w rozmowie z Fréttablaðið, powiedział, że Islandia ma bardzo duży potencjał do tego, aby produkować biopaliwo z alg morskich. Według niego w kraju można wyprodukować tyle paliwa, że Islandia nie będzie musiała importować go z zagranicy.
Uważa on, że energooszczędna technologia i dostęp do energii geotermalnej sprawia, że w kraju są bardzo dobre warunki do produkcji paliwa z alg i wodorostów.
Biorąc pod uwagę to ile paliwa w roku 2011 importowano do kraju, określił on, że aby móc je zastąpić konieczne byłoby wyprodukowanie około 2 mln ton biomasy rocznie.

Firma Vistvæn orka ehf., planuje w lecie zająć się odpowiednimi badaniami, które mają na celu pomoc w znalezieniu dobrego miejsca na uprawę alg. „Ogłosiliśmy, że potrzebujemy do naszego projektu dobrych biologów i odebraliśmy już kilka zgłoszeń od wykwalifikowanych w tym temacie osób” powiedział Ásbjörn.

Kolejnym krokiem jaki ma być podjęty przez firmę jest przeprowadzenie eksperymentalnej uprawy alg w wybranych obszarach.

Podobne prace polegające na produkcji biopaliwa były już wcześniej podejmowane przez takie firmy jak Statoil, DuPont i Novozymes. Jednak eksperymentalna produkcja biopaliwa za granicą, była ograniczona dostępem do odpowiednich obszarów z materiałem potrzebnym do produkcji oraz do źródeł energii, które pozwoliłyby na prowadzenie procesu produkcyjnego.

Ásbjörn powiedział, że firma mogłaby rozpocząć wytwarzanie biopaliwa w paru miejscach w Islandii. Bardzo dobrze do tego typu działań nadają się tereny na Półwyspie Reykjanes, okolice Þeistareykir i Krafla, gdzie znajdują się potrzebne dla tej działalności elektrownie geotermalne.

Z alg można wyprodukować parę rodzajów paliwa. Może to być biogaz, bioetanol i biobutanol, które są bardzo podobne do benzyny. Produkty uboczne pochodzące z produkcji paliwa mogłyby zostać wykorzystane jako pasza dla zwierząt lub nawóz, dodał Ásbjörn Torfason.

Firma Vistvæn orka ehf., jest znana m.in. z tego, że osiągnęła bardzo dobry poziom w rozwoju technologii diod LED, które są używane do oświetlenia szklarń i różnych upraw. Oświetlenie to zużywa o 50% mniej energii w porównaniu z konwencjonalnymi lampami cieplarnianymi.

Źródło: Informacje.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o