Palestyńscy demonstranci zabici na granicach Izraela

Opublikowano: 16.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 215

15 maja szesnastu Palestyńczyków demonstrujących w dzień Nakby (katastrofy), jak nazywają rocznicę proklamowania państwa Izrael, zginęło na granicach z Syrią, Libanem i Strefą Gazy wskutek interwencji wojska izraelskiego. Ponad 130 innych zostało rannych. Wojsko otworzyło ogień, aby rzekomo nie dopuścić do wtargnięcia demonstrantów na terytorium Izraela, na osobisty rozkaz premiera Benjamina Netanjahu.

Na granicy syryjsko-izraelskiej, na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, gdzie tysiące ludzi próbowało sforsować granicę Izraela, zginęło sześciu Palestyńczyków, a ponad 70 zostało rannych, gdy padły strzały do kilkutysięcznego tłumu.

Izrael 15 maja ogłosił region przygraniczny “strefą wojskową”. Rzecznik armii izraelskiej płk Awital Lejbowicz, oskarżył rząd syryjski o wykorzystywanie własnych obywateli do organizowania demonstracji antyizraelskich w celu odwrócenia uwagi od krwawych wydarzeń w Syrii. Najbardziej dramatyczny przebieg miały wydarzenia na granicy libańsko-izraelskiej. Dziesięciu Palestyńczyków zginęło, a 112 zostało rannych w wyniku ostrzału przez żołnierzy izraelskich, gdy demonstranci obrzucili kamieniami posterunek graniczny.

W Gazie tysiące mieszkańców 15 maja ruszyły w kierunku północnej granicy Strefy z Izraelem. Wojsko i czołgi izraelskie otworzyły ogień do demonstrantów, którzy zebrali się na wiecu w pobliżu granicznego miasta palestyńskiego Beit Lahia.

Obchody Nakby były organizowane na dużą skalę i miały początkowo spokojny przebieg. Do libańskiej miejscowości nadgranicznej Marun ar-Ras przybyły autobusy z różnych stron Libanu. Przywiozły tysiące palestyńskich uchodźców i potomków uchodźców, którzy po utworzeniu państwa Izrael musieli opuścić swoje domy i ziemię. Na wielu autobusach były tabliczki z nazwami miejscowości, które musieli opuścić ich palestyńscy mieszkańcy: “Hajfa”, “Um el-Fahm”, “Nazaret”… Tę demonstracyjną pielgrzymkę nazwano “Marszem powrotnym do Palestyny”.

Jak podaje PAP, ocenia się, że w Libanie, w 12 przepełnionych obozach, mieszka 300-400 tysięcy palestyńskich uchodźców, podczas gdy ich liczba w Jordanii i Syrii wynosi 4,5 miliona.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
firestarter
Użytkownik
firestarter

Ależ sobie wybrała, lepiej nie mogła… Miliardy miejsc na świecie, akurat do jezraela ją zawiało no… Tylko niech się nie podpisuje na pociskach artyleryjskich, bo tam wśród dzieci i młodzieży zdaje się jest to praktykowane…

robson
Gość
robson

http://www.albertastars.com/posts.php?forum=19&topic=3199

łatwo się z ofiary przeobrazić w kata

Ivan Groźny2
Użytkownik
Ivan Groźny2

1. Historia powstania państwa Izrael Stanisław Michalkiewicz
http://www.youtube.com/watch?v=GrQgvg_vu3Q

Masakrowali arabow kiedys by zdobyc ziemie na swoje panstwo
http://raport.blox.pl/2007/01/Masakry-Izraela-na-Pal

Masakruja i teraz
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Izraelscy-zol