Palestyna wzywa ONZ do rozpisania planów o zakończeniu izraelskiej okupacji

Opublikowano: 08.04.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 266

Na początku kwietnia Palestyna oficjalnie została państwem członkowskim Międzynarodowego Trybunału Karnego. Oznacza to, że Izrael może zostać oskarżony o popełnianie zbrodni wojennych podczas zeszłorocznej wojny. Teraz Palestyna chce planów zakończenia izraelskiej okupacji.

Ambasador Autonomii Palestyny przy ONZ Rijad Mansur oświadczył, że Palestyńczycy domagają się rozpisania planu, który doprowadziłby do zakończenia okupacji i powstania Palestyny – niezależnego, uznawanego przez wszystkie kraje na świecie państwa. W planie tym mają zostać określone między innymi granice przyszłej Palestyny sprzed 1967 roku oraz ustanowienie Jerozolimy jako stolicy obu państw.

Przypomnijmy jednak że podczas niedawnych wyborów parlamentarnych Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jeśli odniesie zwycięstwo, co też udało mu się osiągnąć, to nie pozwoli aby kiedykolwiek doszło do powstania niezależnej Palestyny. Obecnie nie tylko Izrael ale również Stany Zjednoczone utrudniają rozwiązanie tego odwiecznego konfliktu.

Rijad Mansur wskazał właśnie na USA jako klucz do rozwiązania całego problemu. Co ciekawe, Barack Obama zapowiedział niedawno, że przeanalizuje amerykańską politykę wobec Izraela. Dyskusje nad utworzeniem dwóch osobnych państw mogą potrwać jeszcze przez kilka następnych lat.

Tymczasem Izrael rozpoczął represje wobec palestyńskich działaczy zaangażowanych w związek Autonomii Palestyńskiej z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Izraelscy żołnierze zatrzymali posłankę palestyńskiego parlamentu i działaczkę lewicowego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP), będącą zaangażowaną w kontakty z MTK. Umieszczono ją w ośrodku odosobnienia na zasadach tzw. aresztu administracyjnego, który pozwala Izraelowi na przetrzymywanie niewygodnych dla niego osób na okres sześciu miesięcy bez stawiania im zarzutów i bez nakazu sądowego.

Na dom 52-letniej Khalidy Jarrar w Ramallah przeprowadzono nocny rajd 50-osobowego oddziału wojska. Wyłamali oni drzwi, odseparowali jej męża w innym pomieszczeniu a następnie zabrali do ośrodka odosobnienia. Mąż posłanki powiedział, że tym samym wojsko izraelskie (IDF) złamało porozumienie, na mocy którego władze Izraela nie mogły zatrzymywać palestyńskich polityków. Posłanka dołączy do 450 więźniów przetrzymywanych obecnie przez reżim izraelski w aresztach administracyjnych.

Stosowanie aresztów administracyjnych jako środka represji wywołało w przeszłości strajki głodowe więzionych Palestyńczyków co poskutkowało zmniejszeniem liczby więźniów. Działacze praw człowieka twierdzą, że stosowanie takich zatrzymań jest nadużyciem władzy i środkiem represji. Władze izraelskie twierdzą, że pomaga im to w przeciwdziałaniu atakom terrorystycznym. Według izraelskiego wywiadu Szin Bet, Jarrar jest główną orędowniczką zbrojnego oporu przeciwko izraelskiej okupacji oraz podżega do ataków terrorystycznych.

Pretekstem do zatrzymania było złamanie wydanego w 2014 roku zakazu opuszczania miasta Jerycho. Oznaczało to wypędzenie jej z rodzinnego domu w Ramallah i spowodowało protesty palestyńskich polityków. Jarrar była członkiem zespołu nadzorującego prace nad przystąpieniem Palestyny do MTK, co zdaniem obserwatorów spowodowało działanie izraelskich władz jako formę kary.

W obronie palestyńskiej polityk wystąpiła nawet izraelska gazeta “Haaretz” pisząc: „W ten sposób Izrael stara się zniechęcić każdego palestyńskiego działacza publicznego, nawet związanego z pracami przy Międzynarodowym Trybunale Karnym, do realizacji swoich zamierzeń i korzystania ze swoich praw. Jeśli Jarrar złamała prawo to Izrael musi poddać ją procesowi sądowemu i udowodnić winę, jeśli nie, powinna być natychmiast zwolniona”. Przypomniano także, że Jarrar jest już szesnastą osobą związaną z władzami palestyńskimi, które są więzione przez Izrael.

Autorstwo: John Mol (1-4), read. A (5-9)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Autonom
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o