Pączek pączkowi nierówny…

Opublikowano: 28.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1780

Pączek pączkowi nierówny. Wiadomo, są lepsze i gorsze, te bardziej smaczne i te mniej… Ta prawda jest stara jak świat… Lecz nie o to tu chodzi. Okazuje się, że według przepisów podatkowych III RP pączki mogą podpadać aż pod trzy stawki VAT: 5, 8 i 23 procent.

Sytuacja taka trwa już od 8 lat. Portal Money.pl podaje, winne temu są przeprowadzone w 2011 roku nowelizacje ustaw o VAT. Podwyżki podatku wprowadzone za rządów Donalda Tuska miały być tymczasowe i obowiązywać przez 3 lata, a funkcjonują do dnia dzisiejszego.

A skąd takie zróżnicowanie stawek? Okazuje się, że w przepisach znajduje się rozróżnienie stawek na pieczywo i wyroby ciastkarskie w zależności od daty ich przydatności do spożycia. Jak podaje portal „(…) Dietetyczne pączki do zjedzenia w ciągu dwóch tygodni zostały objęte stawką 5 proc. Tradycyjne pączki z większą ilością cukru wpadły w stawkę 8 proc. Natomiast zarówno mniej, jak i bardziej słodkie, za to o dłuższej przydatności do spożycia zostały objęte stawką 23 proc”. Stowarzyszenie Pracodawcy RP wyjaśnia portalowi, że „ustawa, która znana jest przede wszystkim z tymczasowości trwającej już osiem lat, przyniosła polskim konsumentom trzy rodzaje pączków podatkowych oraz ból głowy cukiernikom”.

„To znamienne, że od lat z okazji tłustego czwartku cała Polska śmieje się z trzech różnych stawek VAT na pączki, a mimo to system nie ulega zmianie” – uważa Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

Ale ponoć dla pączków może pojawić się światełko w tunelu… „(…) w 2020 r. w ostatni czwartek lutego na placu boju pozostanie tylko jeden pączek, ten pięcioprocentowy. Chodzi o plany wprowadzenia nowej matrycy VAT, której projekt jest już w konsultacjach społecznych. Reforma ta ma zrównać stawki dla pączka w dół, do 5 proc.” – czytamy na Money.pl

Autorstwo: W
Źródło: Prokapitalizm.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.