PAA dementuje plotki o skażeniu radioaktywnym

Opublikowano: 18.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 620

W związku z trwającymi już drugi tydzień pożarami w czarnobylskiej Strefie Wykluczenia Państwowa Agencja Atomistyki skomentowała pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o rzekomym skażeniu promieniotwórczym w Polsce.

Wczoraj biuro prasowe Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że strażacy cały czas gaszą ogniska tlenia w strefie wykluczenia Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu, w akcji bierze udział tysiąc osób i lotnictwo. Wcześniej resort powiadomił, że trzy nowe ogniska tlenia ognia pojawiły się na miejscu pożaru w strefie wykluczenia z powodu silnego wiatru.

Pożary w Czarnobylu trwają już drugi tydzień. Niepokój budzi fakt, że ogień przybliżył się do budynku elektrowni jądrowej oraz niebezpiecznie zbliżył się do składowisk z wysoce promieniotwórczymi odpadami „Podlesnyj”.

W związku z pożarem w Czarnobylu zaczęły się pojawiać informacje o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym dla Polski i o występującym już na terenie Polski „skażeniu promieniotwórczym”. Do tych donesień odniosła się w specjalnym komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki. „W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju” – podkreślono w komunikacie, opublikowanym na stronie PAA.

PAA podkreśliła również, że stale monitoruje sytuację i znajduje się w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. „W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego” – poinformowano w komunikacie.

PAA przywołała też wczorajszy komunikat Narodowego Centrum Badań Jądrowych, które w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie zapewniało, że nie odnotowało żadnych niepokojących sygnałów. „W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój. Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła” – poinformowano w komunikacie dr Marka Pawłowskiego.

„Co do zgłaszanych podejrzeń, że ktoś z pracowników NCBJ kanałami prywatnymi rozpowszechnia wspomniane nieprawdziwe informacje, to możemy jedynie wyrazić głębokie przekonanie, że nic takiego nie miało miejsca, a wszyscy nasi pracownicy postępują odpowiedzialnie. Wyjaśniam też, że właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju” – napisano na stronie NCBJ.

Pożary lasów w strefie wykluczenia w Czarnobylu trwają już drugi tydzień. Pożar rozprzestrzenił się na lewy brzeg rzeki Prypeć i dotarł bezpośrednio do terenu elektrowni jądrowej. Terytoria wielu byłych wiosek w pobliżu elektrowni jądrowej spłonęły, Czerwony Las został zniszczony. Gaszeniem pożarów poza strażakami zajmuje się także lotnictwo. Pożary lasów wybuchły 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, 7 kwietnia zajęły już terytorium 35 hektarów. Ukraińskie służby 5 kwietnia ustaliły tożsamość osoby podejrzanej o związek z podpaleniem na terytorium leśnictwa Kotowski. W związku z wywołaniem pożaru wszczęto śledztwo. Osoby, które mieszkają w miejscowości Polesskoje w strefie wykluczenia, zostały ewakuowane.

Od momentu wybuchu pożaru ukraińskie służby informowały, że mimo, iż pożar zbliżył się do samej elektrowni i magazynów z radioaktywnymi odpadami, to poziom promieniowania w regionie pozostaje w normie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.