Ottawa chce ograniczyć plastikowe opakowania żywności

Opublikowano: 20.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 971

Rząd federalny realizuje plan nakłonienia supermarketów do ograniczenia zużycia opakowań z tworzyw sztucznych, co może oznaczać duże zmiany na zakupach. Na początku tego miesiąca Ottawa ogłosiła, że ​​wprowadza politykę wymagającą od największych kanadyjskich sieci supermarketów opracowania i wdrożenia planów ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych.

Ministerstwo środowiska i zmian klimatycznych oświadczyło, że ​​obecnie konsultuje z sektorem supermarketów proponowane zmiany i ma nadzieję wdrożyć je do końca roku. Minister środowiska Steven Guilbeault powiedział, że rząd federalny ma możliwości wyegzekwowania tej polityki, ale nie powiedział, jakie środki rozważa.

„Prosimy te firmy, aby postępowały odpowiedzialnie i właściwie. Uważamy, że mogą to zrobić” – powiedział Guilbeault CBC News. Zgodnie z dokumentem konsultacyjnym celem Ottawy jest umotywowanie sieci takich jak Loblaws, Walmart i Costco do bardziej ekologicznego działania. Rząd twierdzi, że sieci spożywcze, supercentra i magazyny spożywcze, które generują ponad 4 miliardy dolarów rocznej sprzedaży, będą musiały opracować strategie ograniczania ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Ta polityka nie ma wpływu na małe firmy, niezależne sklepy spożywcze, sklepy ze specjalistyczną żywnością, ani targi rolne.

Environment Canada szacuje, że Kanadyjczycy wyrzucają rocznie ponad 4,4 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego tylko 9 procent poddaje się recyklingowi. Plastikowe opakowania do żywności stanowią około jednej trzeciej wszystkich plastikowych opakowań używanych w Kanadzie.

Ottawa ogłosiła już zakaz sprzedaży wielu jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Po 20 grudnia w Kanadzie sprzedaż plastikowych toreb kasowych, sztućców, artykułów spożywczych, pałeczek i słomek będzie zakazana.

Nowa polityka w zakresie opakowań może dotyczyć szerokiej gamy jednorazowych opakowań plastikowych dostępnych w sklepach: opakowań przypraw, wyciskanych opakowań z żywnością dla niemowląt, plastikowych worków na karmę dla zwierząt domowych, torebek na mleko oraz folii termokurczliwych na warzywa i mięso.

Niektóre duże sieci spożywcze zaczęły już odchodzić od tego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych, wybierając alternatywy, takie jak szklane słoiki, które można zwrócić, wyczyścić i ponownie napełnić.

Rządowy dokument konsultacyjny mówi, że główni sprzedawcy detaliczni będą mieli „elastyczność”, aby spełnić wymagania według własnego uznania, ale nadal będzie się od nich wymagać dotrzymywania określonych terminów.

Rząd proponuje na przykład, aby już od 2026 r. co najmniej 75 proc. owoców i warzyw było sprzedawane w opakowaniach wolnych od plastiku. Rząd proponuje również, aby do 2030 r. główni detaliści musieli opracować plany sprzedaży ponad 50 proc. produktów, takich jak ryż lub fasola, w opakowaniach niezawierających plastiku.
Firmy mogłyby oferować kupującym produkty w opakowaniach plastikowych lub szklanych, które po opróżnieniu i oczyszczeniu można byłoby zwrócić do ponownego użycia.

Sieci spożywcze polegają na opakowaniach z tworzyw sztucznych, ponieważ są tanie, lekkie i elastyczne oraz ograniczają straty i marnotrawstwo żywności.

Stowarzyszenie branżowe Retail Council of Canada stwierdziło, że nowa polityka „niestety” skierowana jest wyłącznie do dużych sklepów spożywczych. „Co jest niepraktyczne, ponieważ kanadyjscy sprzedawcy detaliczni nie mają bezpośredniej kontroli i wpływu na globalny łańcuch dostaw” – powiedziała Michelle Wasylyshen, rzecznik rady na szczeblu krajowym.

Rada twierdzi, że taka polityka może podnieść ceny artykułów spożywczych i pogłębić problem marnowania żywności. Wasylyshen stwierdziła, że ​​zanim rząd przyjmie to rozwiązanie, potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć konsekwencje finansowe, środowiskowe i bezpieczeństwa żywności.

Rada oświadczyła, że ​​dąży do ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych do zera poprzez wyeliminowanie problematycznych opakowań, wykorzystanie większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu i pracę nad inicjatywą branżową mającą na celu walkę z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi – Kanadyjski Pakt na rzecz Tworzyw Sztucznych.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: CBC News
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.