Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce

Opublikowano: 12.03.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1606

Jak podaje Interia, w poznańskim szpitalu zmarła pierwsza ofiara koronowirusa. Pacjentka, 57-letnia kobieta była w ciężkim stanie – miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i była w stanie śpiączki farmakologicznej. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusm. Łącznie w całej Polsce potwierdzono już 47 przypadków zakażenia COVID-19. Według ministra Szumowskiego na razie taki wzrost jest przewidywalny.

W kraju pojawili się oszuści, którzy sprzedają cudowne napoje i talizmany, które chronią rzekomo przed koronawirusem, ostrzega rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Według ostatnich danych w Polsce oficjalnie potwierdzono 25 przypadków zarażenia koronawirusem.

„W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa, czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie” – powiedział Ciarka na antenie polskiej telewizji.

Odnotowano również przypadki rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, dotyczących ewentualnych metod leczenia tego wirusa. „Niestety są tacy przestępcy, którzy wykorzystują również ludzkie problemy, zwłaszcza niepotrzebną panikę, związaną z wirusem” – podkreślił, prosząc o jak najszybsze zgłaszanie policji podobnych faktów. Ciarka przypomniał także, że policjanci kontrolują przestrzeganie kwarantanny przez osoby, które zostały odizolowane w domu. Jak zaznaczył, funkcjonariusze nie mogą prowadzić tego typu kontroli po cywilnemu. „Policjanci, którzy mogą pojawić się na progu domu, z pewnością będą w mundurach. To niemożliwe, by policjant był w tym przypadku ubrany w zwykłą odzież” – powiedział Ciarka.

Władze podkreślają, że aktualnych informacji na temat wirusa należy szukać tylko na sprawdzonych i oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, Światowej Organizacji Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki i obiekty kultury zostaną zamknięte na dwa tygodnie. Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała o pilne zwołanie posiedzenia izby.

Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta proponuje, aby rodzice wszystkich dzieci ze szkół podstawowych, którzy muszą zostać w domu, by się nimi opiekować, otrzymali 100-proc. rekompensatę. „Sytuacja w kraju jest bardzo poważna, rząd zapowiedział w środę zamknięcie żłobków, szkół i przedszkoli. To jest trudna decyzja, ale za tą decyzją powinny iść następne. Polskie rodziny muszą czuć się bezpieczne, a świadomość, że nie dostaną zwrotu, za to, że będą ze swoimi dziećmi, gdy będą one miały więcej niż 8 lat budzi wielki niepokój. Dziewięcioletnie czy dziesięcioletnie dziecko także powinno być pod opieką rodziców” – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej. „Dlatego przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli Polakom poczuć się bezpiecznie. Proponujemy, by pełną, 100-proc. rekompensatę dostali rodzice wszystkich dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Nie może być tak, że dziewięcioletnie dziecko zostaje w domu samo, bo rodzice muszą pracować, bo inaczej nie będą mieli środków na życie” – podkreśliła. Kandydatka PO na prezydenta zaznaczyła również, że ważne jest to, aby proponowane przez nią rozwiązanie zostało szybko wprowadzone. – Dlatego dzisiaj składam wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie posiedzenia Sejmu w dniu jutrzejszym, żebyśmy dali rządowi narzędzia, aby mógł te rozwiązania wprowadzić – poinformowała Kidawa-Błońska.

Po zakończeniu posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od poniedziałku na okres dwóch tygodni zostaną zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie wyższe a także obiekty kultury, takie jak kina czy muzea. Premier tłumaczył, że do skutecznej walki z epidemią konieczne są zdeterminowane działania wyprzedzające, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podkreślił też, że eksperci zalecają wystrzeganie się dużych skupisk ludzkich, a dzieci są często nośnikami koronawirusa, który dla nich jest stosunkowo niegroźny, mogą jednak zarazić osoby starsze, dla których koronawirus może być bardzo niebezpieczny.

Mimo iż o szerzącej się epidemii koronawirusa mówi się już od dobrych kilku tygodni, wielu Polaków nie rezygnuje z wyjazdów do miejsc, gdzie potwierdzone zostały przypadki zarażenia wirusem. Niektórzy z nich po powrocie do kraju ukrywają fakt, że byli w miejscach, gdzie szaleje wirus COVID-19. Jak podaje TVP Info, osoby, które odbyły podróż do kraju zagrożonego koronawirusem i wróciły do Polski, a następnie umyślnie nie odbyły kwarantanny i nie dokonały profilaktycznych badań oraz zataiły przed swoim pracodawcą informację o przebywaniu w miejscach, w których dochodziło do masowych zarażeń, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi.

Art. 165 § 1 ust. 1 „Kodeksu karnego” stanowi o konsekwencjach dla tych, którzy przyczyniają się „do szerzenia choroby zakaźnej”. Najłagodniejszą sankcją wydaje się w tej sytuacji natychmiastowe zwolnienie z pracy z winy pracownika. Zgodnie z linią orzeczniczą Sądu Najwyższego „szerzenie się” oznacza wystąpienie w krótkich odstępach czasu lub jednocześnie znacznej liczby zachorowań, co może prowadzić do epidemii. Tym samym należy uznać, że pojawienie się w pracy takiego pracownika i niepoinformowanie pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie, stanowi w istocie »szerzenie« koronawirusa, co podlega odpowiedzialności karnej w postaci pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat” – czytamy na stronie PolitykaZdrowotna.pl.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5] [SN]
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

Koronawirus w Polsce może być już powszechny, ale dotychczas niezauważalny, bo wielu chorych przechodzi chorobę bezobjawowo. Być może dotychczas diagnozowano ją jako grypę, przeziębienie lub zapalenie płuc. Testy wykrywania koronawirusa zaczęto stosować niedawno i liczba wykryć (prawidłowych diagnoz) na pewno szybko przekroczy 100 lub 1000. W Polsce żyje ok. 38 000 000 osób, więc nie należy panikować. Panika i niewłaściwe „zapobieganie” chorobie może przynieść więcej ofiar niż sama choroba.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

14
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Prawda jest taka: to nie 47 przypadków na 38 milionów, tylko 47 na 2100 przeprowadzonych testów.
Mniej testów na milion mieszkańców przeprowadzono tylko w USA…

robi1906
Użytkownik

U pana Maciaka ciekawa informacja, przed końcem ubiegłego roku w Wuchan odbyły się miedzynarodowe igrzyska, sportowcami byli wojskowi, Polska zajęła 5 miejsce w medalach, USA poza pierwszą dziesiątką, WB i Izrael nie wzięły udziału,zresztą luknijcie sami, bo strony o przebiegu i wynikach są dostępne.

Jaki wniosek,
czyżby powtórka z hiszpanki, gdzie oskarża się żołnierzy made in USA o przywleczenie choroby?.

Maximov
Użytkownik
Maximov

Przy okazji strona demagog.org.pl dementuje informacje na temat związku Billa i Melindy Gatesów z koronawirusem opublikowanym na Wolnych Mediach.

https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/nie-bill-gates-nie-sfinansowal-koronawirusa-z-wuhan/

Barney
Użytkownik
Barney

rzygnę, jak zobaczę jeszcze jeden materiał na ten temat.

lcoyote
Użytkownik
lcoyote

Jak widzę tę PANIKĘ w Polsce, gdzie z powodu niewielkiej liczby chorych (około 30) zamyka się wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie -to aż śmiać się chce. Dodatkowo rząd wprowadza Strach i specustawę o przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się korona-wirusa. Wziąć Polaków za mordę i wprowadzić stan wyjątkowy -to działania pseudo-demokratyczne obecnych władz. BRAWO.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

A ja słyszałem, nie widziałem wiec nie wiem czy to prawda, że mokry kaszel korony to nie flegma jak w grypie tylko krew. Jeśli tak, to panika rządów, przykryta spokojem medialnym wcale nie dziwi.

kufel10
Użytkownik
kufel10

Spójrzcie jakie idiotyzmy wypisują na grupach typu TOTALNA BIOLOGIA. Tam to dopiero wylęgarnia oszołomów ! Konflikt strachu wymyślili w chinach :) Podbno idiotów jest niewielu ale są sprytnie porozstawiani, A BZDURA ! Jest ich około 90% i dlatego nie sposób się na nich nie naciąć ! ;)

Barney
Użytkownik
Barney

[jeszcze nie czytałem kom., więc sory, jeśli powielę]

czy tylko ja odnoszę wrażenie, że ta cała sytuacja to jak grudzień 89 c.d.?

robimy zakłady, czy zabronią przemieszaczania się po kraju?
stawiam, że ‘tak’.

swoją drogą, zabawne, jak “naród głupi wszystko kupi”.
w końcu, po to się “głupczy” ludzi.

Mam nadzieję, że nie jestem tu jedyny, który podsłuchuje Karonia.

Barney
Użytkownik
Barney

Maximov, a wyobrażasz sobie, ile gooowna genetycznego mogli ci dobroczynni “bramiarze” nawciskać już ludziom?

Sz. P. Bill Gates-Mengele

Maximov
Użytkownik
Maximov

@barney
Wiem, wiem doskonale.
To, co wyszło to zapewne wierzchołek góry lodowej.
Inna rzecz, że bronią się jak mogą… a dużo mogą.
Kto wie czy Maurycy nie będzie miał przez to problemów w przyszłości.

Aida
Użytkownik

Władza nie zamierza użerać się z ignorantami, którzy nie będą chcieli być objęci kwarantanną, będą objęci nią przymusowo pod nadzorem policji bądź wojska. Brawo.

Szpital rozważa pozwanie pacjenta, który zmyślił sobie że prawdopodobnie złapał koronowirusa za granicą. Nie chciało mu się czekać w kolejce do lekarza, więc…
Nie mogę się doczekać kiedy zamkną galerie handlowe, granice i będą łapać lekkomyślnych idiotów.

Aida
Użytkownik

Taka tam sobie zwykła grypa…
Komplikacje związane z wirusem:
– arytmia w 16%
– uszkodzenie serca obecne w 7% do 12% przypadków zarażenia
– niewydolność oddechowa w 15% do 29%
– ostra niewydolność oddechowa w 8%
– Ostra niewydolność nerek 3% do 7%
– wstrząs septyczny 4% do 8%
https://bestpractice.bmj.com/topics/en-us/3000168/complications

Kruszon
Użytkownik
Kruszon

To broń biologiczna. https://youtu.be/_ksbbC-IKe8