Oświadczenie kilku senatorów ws. GMO

Opublikowano: 01.08.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka

Liczba wyświetleń: 266

Chyba bez echa przeszło “Oświadczenie złożone przez senatorów Grzegorza Wojciechowskiego, Lucjana Cichosza, Wiesława Dobkowskiego, Wojciecha Skurkiewicza i Norberta Krajczego na 80. posiedzeniu Senatu w dniu 7 lipca 2011 r.”. Oświadczenie skierowane do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego oraz do ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego.

Szanowni Panowie Ministrowie!

W dniu 2 lipca bieżącego roku Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie, która reguluje między innymi przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego oraz zasady jego etykietowania i oznaczania. Z dokumentu wykreślono regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. W projekcie ustawy znalazł się zapis, że „do obrotu dopuszcza się materiał siewny odmian genetycznie modyfikowanych, jeżeli modyfikacja wprowadzona do odmiany jest dopuszczona do obrotu z przeznaczeniem do uprawy na podstawie decyzji właściwego organu Unii Europejskiej”. Zamiarem rządu było usunięcie istniejącego od 2003 r. zakazu obrotu nasionami GMO w Polsce, gdyż przepis ten był krytykowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska naruszyła prawo wspólnotowe.

Tymczasem w tym tygodniu Parlament Europejski podczas sesji w Strasburgu uchwalił rozporządzenie, na podstawie którego każdy kraj członkowski UE, jeśli zechce, będzie mógł ustanowić na swoim terytorium zakaz upraw GMO. Uchwalone w europarlamencie rozporządzenie to ważne zwycięstwo przeciwników GMO, do których zalicza się większość przedstawicieli opinii publicznej w Europie, a także w Polsce. Ludzie słusznie obawiają się upraw GMO z uwagi na coraz więcej sygnałów i dowodów, że GMO może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i na środowisko, w którym żyjemy. Dodatkowo, w warunkach polskich wchodzi jeszcze w grę zagrożenie gospodarcze – uprawy GMO w warunkach rozdrobnionej struktury gospodarstw rolnych w Polsce doprowadzą do skażenia upraw tradycyjnych i ekologicznych.

Mamy w związku z tym pytanie, które kierujemy do Panów Ministrów, ministra rolnictwa i ministra środowiska: czy dalsze zasłanianie się potencjalnie grożącymi karami za wyraźny zakaz obrotu nasionami genetycznie modyfikowanymi i twierdzenie, że nie możemy wprowadzić zakazu, ponieważ Polska musiałaby płacić ogromne kary, a przedsiębiorcy mogliby dochodzić odszkodowań z tytułu utraconych korzyści, jest zasadne? Przecież Unia mówi jasno: możecie decydować sami. Wszystko jest zatem w rękach polskiego rządu, który może teraz wprowadzić całkowity zakaz upraw GMO w Polsce.

Czy w obliczu tak jasnego stanowiska PE oraz faktu, iż inne kraje europejskie wprowadziły zakaz uprawy GMO i nie poniosły z tego tytułu żadnych konsekwencji ze strony KE, zasadne jest dopuszczenie do Polski GMO, bowiem brak jednoznacznego zakazu otwiera Polskę na uprawy GMO?

Prosimy o jasne wyjaśnienie, jakie jest stanowisko Panów w tej kwestii.

Z poważaniem:
Grzegorz Wojciechowski
Lucjan Cichosz
Wiesław Dobkowski
Wojciech Skurkiewicz
Norbert Krajczy

Źródło: Nowy Ekran

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jedrek
Użytkownik
jedrek

żeby to zmienić ci co wzięli łapówki od monsanto musieli by je oddać .Zawsze lepiej się bierze niż oddaje .Za wprowadzenie tej ustawy tym którzy głosowali za jej wprowadzeniem Trybunał Stanu i zakwaterowanie w obozach pracy o zaostrzonym rygorze.

eFJot
Użytkownik
eFJot

Senatoriwe pytają… A za jedyna odpowiedź musimy nam starczyć echo brzęczących srebrników w “sakiewkach” rządzących nami POlityków. POlityków oraz polityków wywodzących się z pozostałych członków (“naszej”, polskiej, nie chińskiej) bandy czworga.

marek200672
Gość
marek200672

Masoneria steruje u nas poczynaniami polityków i wprowadza powoli NWO.Natomiast gmo,jest częścią ich planu ludobójstwa.

marta30
Gość
marta30

To dzięki posłom z PO i PSL będziemy mieć ustawę o nasiennictwie i GMO na polach jak Polska długa i szeroka…

fm
Użytkownik

A w ogóle ma sens wybieranie kogokolwiek skoro każdy władzy ma dość?

Magosia
Użytkownik
Magosia

Mam 42 lata i staję się anarchistą. Podobno rolą Państwa jest podstawowa ochrona obywateli. Na to się składamy podatkami. Ja sama się leczę, sama bronię przed złodziejami, sama utrzymuję siebie i rodzinę. A politycy jeszcze pozwalają mnie truć. Wybory sa bez sensu. Efekty sa takie same. Rządzi Monsanto i parę innych. Jak się z tego wypisać?