Ostrzegawczy protest górników

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 639

Górnicy pracujący dla Polskiej Grupy Górniczej przeprowadzili wczoraj rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Przedstawiciele tego zawodu udali się ponadto do kilku biur poselskich w województwie śląskim, rozsypując w nich węgiel w proteście przeciwko jego masowemu importowi z zagranicy. Ponadto górnicy domagają się podwyżek swoich wynagrodzeń.

Strajk ostrzegawczy odbył się we wszystkich kopalniach należących do PGG, trwając od 6 do 8 rano. W tym czasie górnicy wywiesili odpowiednie transparenty na swoich miejscach pracy, a także zebrali się w cechowniach zamiast zjechać pod ziemię. Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że to nie jedyny protest, który przygotowali jeszcze w tym miesiącu.

Górnicy domagają się przede wszystkim podwyżek swoich wynagrodzeń, choć w piątek otrzymali obiecane wcześniej czternaste pensje. Zarząd PGG nie spełnił jednak ich postulatów dotyczących 12 proc. podwyżek, ponieważ zdaniem jego przedstawicieli decyzje w tej sprawie będą mogły zostać podjęte dopiero po wynikach finansowych za pierwsze półrocze.

Ponadto górnicy obawiają się o przyszłość Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Ich zdaniem może ona zostać zlikwidowana do końca roku, czemu zaprzeczają jednak przedstawiciele górniczej spółki.

Kolejnym zmartwieniem pracowników branży górniczej jest masowy import surowca z zagranicy. Związkowcy zauważają, że obecnie przy kopalniach zalega 2,5 mln ton zakontraktowanego węgla, którego nie odbierają firmy energetyczne. Z tego powodu część górników przywiozła surowiec do biur poselskich polityków obecnego obozu władzy, rozsypując go między innymi w biurze premiera Mateusza Morawieckiego.

Samo pogotowie strajkowe górników trwa od 31 stycznia, obejmując wszystkie kopalnie i zakłady należące do PGG. Już 25 lutego odbędzie się referendum strajkowe, natomiast trzy dni później zorganizowana ma zostać demonstracja w Warszawie. Środowiska górnicze 21 lutego także zbiorą się w stolicy, aby protestować w obronie polskich surowców naturalnych.

Na podstawie: Money.pl, Tysol.pl, Facebook.com/GorniczaBrac, SolidarnoscKatowice.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Skończyło się trzymanie palca w dup.. władzy? Teraz trzeba powymachiwać szabelką?