Ostrzegawczy protest górników

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1389

Górnicy pracujący dla Polskiej Grupy Górniczej przeprowadzili wczoraj rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Przedstawiciele tego zawodu udali się ponadto do kilku biur poselskich w województwie śląskim, rozsypując w nich węgiel w proteście przeciwko jego masowemu importowi z zagranicy. Ponadto górnicy domagają się podwyżek swoich wynagrodzeń.

Strajk ostrzegawczy odbył się we wszystkich kopalniach należących do PGG, trwając od 6 do 8 rano. W tym czasie górnicy wywiesili odpowiednie transparenty na swoich miejscach pracy, a także zebrali się w cechowniach zamiast zjechać pod ziemię. Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że to nie jedyny protest, który przygotowali jeszcze w tym miesiącu.

Górnicy domagają się przede wszystkim podwyżek swoich wynagrodzeń, choć w piątek otrzymali obiecane wcześniej czternaste pensje. Zarząd PGG nie spełnił jednak ich postulatów dotyczących 12 proc. podwyżek, ponieważ zdaniem jego przedstawicieli decyzje w tej sprawie będą mogły zostać podjęte dopiero po wynikach finansowych za pierwsze półrocze.

Ponadto górnicy obawiają się o przyszłość Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Ich zdaniem może ona zostać zlikwidowana do końca roku, czemu zaprzeczają jednak przedstawiciele górniczej spółki.

Kolejnym zmartwieniem pracowników branży górniczej jest masowy import surowca z zagranicy. Związkowcy zauważają, że obecnie przy kopalniach zalega 2,5 mln ton zakontraktowanego węgla, którego nie odbierają firmy energetyczne. Z tego powodu część górników przywiozła surowiec do biur poselskich polityków obecnego obozu władzy, rozsypując go między innymi w biurze premiera Mateusza Morawieckiego.

Samo pogotowie strajkowe górników trwa od 31 stycznia, obejmując wszystkie kopalnie i zakłady należące do PGG. Już 25 lutego odbędzie się referendum strajkowe, natomiast trzy dni później zorganizowana ma zostać demonstracja w Warszawie. Środowiska górnicze 21 lutego także zbiorą się w stolicy, aby protestować w obronie polskich surowców naturalnych.

Na podstawie: Money.pl, Tysol.pl, Facebook.com/GorniczaBrac, SolidarnoscKatowice.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kopydlok 18.02.2020 16:00

    Skończyło się trzymanie palca w dup.. władzy? Teraz trzeba powymachiwać szabelką?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.