Ostrowski Wagon nie upadnie

Opublikowano: 21.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1235

Upadające przedsiębiorstwo kupi i uratuje państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu.

Jak informuje Radio Poznań, taką decyzję podjął kaliski sąd, wybierając ofertę spółki Polski Tabor Szynowy z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu. Postanowienie musi się jeszcze uprawomocnić, ale Agencja już ma zaplanowane wielomilionowe inwestycje. Do transakcji i przejęcia majątku ma dojść jeszcze w tym roku. Majątek wyceniony został na prawie 37 mln zł. Nowy właściciel planuje wzrost zatrudnienia do 500 osób, a docelowo chce przyjąć kolejnych tysiąc pracowników.

Fabryka Wagon była niegdyś wizytówką Ostrowa Wielkopolskiego. W swoim najlepszym okresie zatrudniała kilkanaście tysięcy osób. Od wielu lat zmaga się jednak z kłopotami. Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu toczy się proces byłych właścicieli fabryki, oskarżonych o wyprowadzenie 20 mln złotych.

Pierwszy wagon kolejowy z linii produkcyjnej ostrowskiego zakładu zjechał dokładnie 100 lat temu. Ostrowski Wagon zawsze specjalizował się w budowie wagonów towarowych. Wyprodukował około 20 tysięcy węglarek, 19 tysięcy specjalistycznych wagonów do przewozu zboża, a także 12 tysięcy wagonów-chłodni.

W połowie lat 1990. EKK Wagon został sprywatyzowany, a część udziałów trafiła w ręce pracowników. W kolejnych dekadach problemy spółki zaczęły narastać. Zwalniano kolejne osoby i pojawiły się długi. W 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości EKK Wagon. Nastąpiło to kilka miesięcy temu. Potem pojawił się syndyk. Teraz Wagon jest już na lepszej drodze.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.