Ostateczna decyzja Sądu Najwyższego ws. Luli

Opublikowano: 18.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1156

Brazylijski Federalny Sąd Najwyższy ostatecznie odrzucił apelację prokuratora generalnego i potwierdził wcześniejszą decyzję o unieważnieniu wyroków skazujących w sprawach przeciwko byłemu prezydentowi Luizowi Inácio Luli da Silvie. Tym samym odzyskał on pełnię praw publicznych i będzie mógł kandydować w wyborach w 2022 roku. „Jeśli będzie to potrzebne do pokonania Bolsonaro, stanę do wyborów” – powiedział Lula po ogłoszeniu werdyktu.

Sąd Najwyższy w pełnym składzie stosunkiem głosów 8 do 3 potwierdził tym samym orzeczenie sędziego Edsona Fachina z początku marca tego roku, oddalając apelacje prokuratury generalnej. „To kolejny werdykt Sądu Najwyższego, który przywraca wiarygodność wymiarowi sprawiedliwości w naszym kraju” – napisali w oświadczeniu po wyroku prawnicy Luli. Sam były prezydent komentując decyzję zadeklarował, że jest gotów walczyć o prezydenturę, jednak zaznaczył, że niekoniecznie to on musi być tym, kto za rok stanie w szranki z Jairem Bolsonaro. „Po pierwsze, będziemy szukać konsensusu z innymi ruchami lewicowymi w kraju, aby wystawić kandydata, który byłby reprezentantem postępowych sił kraju” – wyjaśnił Lula. „Mam 75 lat. Uważam, że jestem zdrowy, czuję się dobrze fizycznie, ale powinniśmy także dać szansę młodszym” – dodał. „Demokracja wróci. Mam nadzieję, że wezmę udział w tym procesie, który przyniesie Brazylii nadzieję i radość”. Szanse na potencjalną reelekcję Lula ma bardzo duże – z niedawnego sondażu wynika, że trochę ponad połowa Brazylijczyków chciałaby oddać na niego swój głos w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Lula nie szczędził również ostrych słów pod adresem obecnej głowy państwa. „Ten ludobójca jest głównym odpowiedzialnym za chaos, w jakim znalazł się nasz kraj w wyniku pandemii. To on nie kupił szczepionek, kiedy powinien był je kupić. To on lekceważył głosy ekspertów i ośrodków badawczych” – powiedział Lula. Ciężko odmówić liderowi Partii Pracujących słuszności – sytuacja epidemiczna w Brazylii jest dramatyczna, a od początku pandemii koronawirusa, określanego przez Bolsonaro mianem „małej grypy”, zmarło tam już prawie 370 tys. osób. Nad obecnym prezydentem kraju od dawna z resztą zbierają się czarne chmury. W środę Sąd Najwyższy stosunkiem 10:1 wyraził zgodę, by brazylijski senat przeprowadził zakrojone na szeroką skalę dochodzenie w sprawie zaniedbań oraz błędów prezydenta i jego administracji w jego walce z kryzysem. Przeciwko Bolsonaro toczy się również postępowanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Bez wątpienia czuje on także na plecach oddech przechodzącego do ofensywy potencjalnego kontrkandydata. „Wraz z czwartkową decyzją Lula znów jest kandydatem na prezydenta” – skomentował orzeczenie Sądu Najwyższego.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. belfanior 18.04.2021 15:40

    Populacja brazylii to 211 milionow… 370 tys zmarlych to OK 0.3 %zakladajac ze w statytykach podano tylko zgony na covid. 🙂
    A wg. Slow autora sytuacji w Brazylii jest dramatyczna…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.