Oskarżenie Assange’a o szpiegostwo zagraża wolności słowa i mediów

Opublikowano: 25.05.2019 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Oskarżenia pod adresem założyciela portalu “WikiLeaks” Juliana Assange’a mogą stworzyć niebezpieczny precedens dla pracy dziennikarzy i wolności słowa – uważa senator z Partii Demokratycznej Ron Wyden.

Wcześniej władze Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że zamierzają postawić Assange’owi 17 nowych zarzutów, w tym nielegalnego uzyskania i ujawnienia tajnych informacji oraz szpiegostwa. Po nowych oskarżeniach w USA grozi mu łącznie do 175 lat pozbawienia wolności.

„Nie chodzi o Juliana Assange’a. Chodzi o wykorzystanie ustawy o szpiegostwie do oskarżenia człowieka, który wszedł w posiadanie i udostępnił tajne informacje. Jestem bardzo zaniepokojony precedensem, który może przez to powstać oraz potencjalnym zagrożeniem dla pracy dziennikarzy i pierwszej poprawki” – podkreślił w swoim oświadczeniu Ron Wyden.

Przypomnijmy, że pierwsza poprawka do Konstytucji USA gwarantuje wolność słowa i prasy w kraju.

Assange, oskarżony w Szwecji w 2010 roku o molestowanie seksualne i gwałt, ukrywał się od czerwca 2012 roku w Ambasadzie Ekwadoru, obawiając się ekstradycji do skandynawskiego kraju, z którego mógłby być ekstradowany do Stanów Zjednoczonych. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zdradzony przez nowe ekwadorskie władze i wydany brytyjskiej policji, która aresztowała go na podstawie nakazu aresztowania. Sąd w Londynie uznał go winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją. Jak poinformował jego adwokat, 2 maja brytyjski sąd dał Stanom Zjednoczonym 65 dni, żeby prawnie uzasadniły wniosek o ekstradycję Assange’a. Szwecja również wznowiła ściganie Assange’a.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o