Orliki w ruinie

Opublikowano: 15.06.2019 | Kategorie: Edukacja, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 587

Sztandarowy program rządu Donalda Tuska, czyli niepełnowymiarowe boiska piłkarskie Orlik, zaczyna popadać w ruinę niecałe siedem lat po jego zrealizowaniu. Według ekspertów prawie połowa boisk już w tej chwili nie nadaje się do użytku, natomiast w wypadku pozostałych stosowane są jedynie doraźne i mało efektywne remonty.

Autorzy analizy Instytutu Badawczego ABR SESTA i Akademii Piłkarskiej EsKadra zaznaczają, że w ciągu ostatniego roku ogółem spadła liczba boisk piłkarskich, które w ogóle nie nadają się do użytku. W ubiegłym roku Polacy nie mogli korzystać z 33 proc. tego typu obiektów, podczas gdy obecnie wyłączonych z użytkowania jest już tylko 13 proc. Orlików.

To jednak efekt doraźnych napraw, polegających najczęściej na wymianie najbardziej uszkodzonych elementów nawierzchni, co oczywiście jest rozwiązaniem na krótką metę. Właśnie z tego powodu zwiększyła się liczba boisk, które częściowo nie nadają się do użytku – w ciągu roku ich odsetek wzrósł z 6 do 26 proc.

Eksperci przewidują, że w najbliższych latach liczba Orlików niebezpiecznych dla użytkowników będzie dalej rosnąć, ponieważ w przypadku wielu z nich samorządy na początku ich użytkowania zaniedbały przeprowadzanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Główną przyczyną problemów z boiskami jest brak odpowiednich środków finansowych, dzięki którym możliwe byłoby profesjonalne nadzorowanie stanu murawy.

Obiekty te były budowane pod rządami Tuska w latach 2008-2012, zaś posiadały one gwarancje na następnych 5 lat, czyli termin ich użytkowania w wielu wypadkach minął już kilka lat temu. Tym samym konieczna jest wymiana nawierzchni, która kosztuje jednak blisko 300 tys. złotych netto, a do tych kosztów należy także doliczyć opłatę za utylizację starych elementów.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 15.06.2019 23:17

    Inicjatywa pro Rzymska wyganiająca młodzież ku koloseum. Pro Katolicka, jeśli Wlochy liczyć monarchią absolutną. Pro molto bono.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.