Orki zatopiły trzy łodzie i uczą inne osobniki robić to samo

Opublikowano: 29.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2739

Orki, znane również jako „wilki morskie”, są jednymi z najbardziej inteligentnych i społecznych stworzeń na naszej planecie. Są znane z tego, że potrafią nauczyć się i naśladować zachowania innych, co jest kluczowe dla ich przetrwania. Jednak niedawne doniesienia sugerują, że te zdolności mogą być wykorzystywane w sposób, który stanowi zagrożenie dla ludzi.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy trzy jachty zostały zaatakowane i zatopione przez orki u wybrzeży Europy. Najnowszy incydent miał miejsce 4 maja w Cieśninie Gibraltarskiej, gdzie trzy orki zaatakowały jacht i wyrwały mu ster. Kapitan statku, Werner Schaufelberger, zauważył, że dwie młodsze orki naśladowały zachowanie starszej, sugerując, że mogą się uczyć od siebie.

Podobny incydent miał miejsce dwa dni wcześniej, kiedy stado sześciu orek zaatakowało inny żaglowiec w tej samej cieśninie. Na pokładzie statku był Greg Blackburn, który obserwował, jak matka orka zdawała się uczyć swoje młode uderzać w ster. „To była zdecydowanie jakaś forma edukacji, szkolenia” – powiedział Blackburn.

Według badań opublikowanych w czerwcu 2022 r. w czasopiśmie „Marine Mammal Science”, doniesienia o agresywnych spotkaniach z orkami u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego zaczęły się w maju 2020 r. i stają się coraz częstsze. Ataki wydają się być skierowane głównie na żaglowce i przebiegają według wyraźnego schematu, przy czym orki zbliżają się od rufy, aby uderzyć w ster, a następnie tracą zainteresowanie, gdy udaje im się zatrzymać statek.

Zdaniem Lopeza Fernandeza, badacza z Hiszpanii, fala agresji wobec jachtów to zjawisko niedawne. „Orki robią to celowo, ale nie znamy ich motywacji” – powiedział Lopez Fernandez.

Te incydenty podkreślają nie tylko inteligencję i zdolności adaptacyjne orek, ale także potencjalne zagrożenia, które mogą stwarzać dla ludzi. Wielu naukowców i ekspertów ds. dzikiej przyrody teraz pracuje nad zrozumieniem, dlaczego te ataki mają miejsce i jak można je zapobiegać. W międzyczasie, żeglarze i inni, którzy korzystają z tych wód, muszą być świadomi potencjalnego zagrożenia i podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Szwęda 29.05.2023 16:16

  Brawo orki! Ktoś przynajmniej da kuksańca tym wszystkim milionerom i miliarderom, nierobom, złodziejom, krwiopijcom i spekulantom, bo to oni głównie pływają sobie łodziami, za które można postawić pałac, albo wybudować np. szkołę z basenem.

 2. KubaD. 29.05.2023 18:19

  Filozofie, konspiratorze kopo-siewco Szwęda.
  Tymi łódkami pływają zwykli ludzie, ci bogatsi mają niezatapialne.
  Naprawdę myślałeś, że ktoś w to uwierzy?

 3. Szwęda 29.05.2023 18:40

  Nie ma niezatapialnych, albo są tak niezatapialne jak titanik.

 4. Magic 30.05.2023 05:06

  Moment – jest napisane ,że uszkodziły stery w tych łodziach. Nie ma nic o tym by któraś z łodzi faktycznie zatonęła. Jeśliby tak było to orki pewnie zaatakowałyby dryfujących ludzi i nikt by nie mógł opowiedzieć o tych incydentach. Orki to inteligentne w ch.. zwierzęta i brawa dla nich.

 5. Szurnięty Mędrzec 30.05.2023 18:24

  Ciekawe, co na to Skipper

 6. Szwęda 30.05.2023 19:37

  Żebym ja się mógł chociaż kajakiem bujnąć tam w tej Turcji…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.