Organizm człowieka można będzie stworzyć od nowa

Opublikowano: 08.03.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1043

Syberyjscy naukowcy dokonali przełomu w biotechnologii. Wyhodowali sztuczną tkankę, która może zastąpić uszkodzone organy. To pomoże wleczeniu wielu urazów i chorób, od poparzeń po zawały. Biolodzy wykorzystali w eksperymencie możliwości komórek macierzystych.

Instytut Biologii Chemicznej i Medycyny Fundamentalnej w Nowosybirsku od kilku lat pracował nad komórkami macierzystymi. Należało stworzyć preparat, zdolny do zamiany uszkodzonej tkanki stawów. W rezultacie naukowcom udało się wyhodować biosyntetyczne protezy mogące zastąpić aorty. A to jest prawdziwym osiągnięciem.

Syntetyczne protezy od dawna wykorzystywane są we współczesnej medycynie, między innymi w kardiologii. A biosyntetyczne organy i tkanki, które otrzymane zostały z żywych komórek to nowość z wielkimi perspektywami.

Po transplantacji sztucznych implantów oraz organów od dawców często pojawiały się powikłania. Organizm człowieka mógł odrzucić obce tkanki. Biosyntetyczny materiał jest przyjmowany przez organizm o wiele łatwiej, szczególnie, jeśli został wyhodowany z własnych komórek pacjenta. A to oznacza, że powikłania po tego typu transplantacji są znikome. Ponadto, organizm o wiele szybciej przyzwyczaja się do „własnego” implantu.

Kilka miesięcy temu naukowcy z Nowosybirska przeszczepili biosyntetyczny implant laboratoryjnemu szczurowi. Od tamtej pory w jego organizmie nie zaobserwowano żadnych odchyleń od normy.

Naukowcy są zdania, że tego typu protezy będą szeroko wykorzystywane już za kilka lat. Możliwe stanie się założenie banków organów biosyntetycznych. A to oznacza, że w perspektywie człowiek będzie mógł „wyremontować” swoje ciało: zastąpić uszkodzone organy nowymi, wyhodowanymi z jego własnych komórek. To rozwiąże wiele problemów gerontologii. A co najważniejsze, zlikwiduje problem wciąż niewystarczającej ilości organów od dawców.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Tito 08.03.2013 16:59

    http://www.filmweb.pl/Wyspa – tyle w ramach komentarza.

  2. cykun 08.03.2013 21:52

    Dobry film. Miejmy nadzieję, że te badania nie potoczą się w tym kierunku.

  3. XXIRapax 08.03.2013 22:15

    Podobna tematyka dla zainteresowanych
    http://www.filmweb.pl/film/Nie+opuszczaj+mnie-2010-502884
    @cykun 08.03.2013 21:52
    Miejmy nadzieję, a że nadzieja jest matką…:)
    Zawsze znajdzie się ktoś, komu kwestie etyki są obojętne.
    Prędzej, lub później.

  4. INVESTOR 12.03.2013 16:26

    Naukę akademicką cechują wyraźne dogmaty ideologiczne. Nieskończona spirala pytanie-odpowiedź generuje jeszcze większą liczbę pytań. Nauka akademicka jest wiarą taką samą jak ateizm czy chrześcijaństwo itp…(opiera się na zaburzonym postrzeganiu rzeczywistości). Nie ma to nic wspólnego z etyką czy moralnością lub kodeksem zawodowym. W epoce planowanego postarzania produktu nie ma miejsca na to aby jednostka marnowała czas na emeryturze.
    Możliwość serwisowania organów ciała bardzo niekorzystnie może wpłynąć na charakter człowieka. W szczególności jeżeli monopol nad tymi technikami przejmie kompleks bankowo-militarno-naftowy. A wprowadzenie licencji czasowych na poprawne funkcjonowanie organów tylko zwiększy możliwości kontroli nad masami.
    Zdrowy człowiek jest zaprogramowany na 120 lat życia, ale każdy sam podejmuje decyzję o cząstkowym skróceniu swojego wieku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.