Orbity niemal kołowe to norma?

Opublikowano: 02.06.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1

Z artykułu opublikowanego w Astrophysical Journal przez naukowców z MIT-u i Uniwersytetu w Aarhus dowiadujemy się, że orbity 74 egzoplanet odległych od nas o setki lat świetlnych są orbitami kolowymi, zatem podobnymi do orbit planet w Układzie Słonecznym. Wspomniane 74 planety krążą wokół 28 gwiazd i są mniej więcej wielkości Ziemi. Niewykluczone więc, że – przynajmniej w odniesieniu do planet podobnych wielkością do Ziemi – orbity kołowe sąnormą.

“Jeszcze dwadzieścia lat temu znaliśmy tylko planety Układu Słonecznego, więc wszystkie znane planety miały orbity kołowe. Później zaczęliśmy odkrywać pozasłoneczne gazowe giganty i nagle okazało się, że orbity mogą w najróżniejszy sposób odbiegać od tego, co znamy. Powstało więc pytanie o orbity mniejszych planet pozasłonecznych. Teraz odkryliśmy, że dla takich planet orbity niemal kołowe to prawdopodobnie norma” – mówi Vincen Van Eylen z MIT-u.

To dobra wiadomość dla poszukiwaczy życia poza Układem Słonecznym. Orbita kołowa oznacza, że planeta utrzymuje mniej więcej stałą odległość od gwiazdy, zatem powinna mieć stabilny klimat. A to jeden z warunków występowania życia, gdyż gwałtowne zmiany klimatu związane ze zbliżaniem się i oddalaniem od gwiazdy z pewnością nie służą powstaniu i podtrzymaniu życia

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: MIT
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o