Oprogramowanie z Izraela szpiegowało na szeroką skalę

Opublikowano: 19.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1121

Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie Pegasus zostało wykorzystane na szeroką skalę do inwigilacji dziennikarzy, polityków i działaczy organizacji praw człowieka. Sprawa dotyczy blisko 50 tysięcy osób, które były monitorowane przez co najmniej dziesięć państw. W Polsce izraelski system używany jest na co dzień przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Śledztwo w sprawie inwigilacji za pośrednictwem Pegasusa przeprowadziły redakcje siedemnastu mediów, w tym wpływowych lewicowo-liberalnych gazet w postaci brytyjskiego „The Guardian”, francuskiego „Le Monde” i amerykańskiego „The Washington Post”. Dziennikarze zainteresowali się blisko 50 tys. numerów telefonów, które klienci izraelskiej NSO Group mogli wybrać do inwigilowania.

Na specjalnie sporządzonej liście znalazły się numery telefonów blisko 180 dziennikarzy, 600 polityków i 85 działaczy na rzecz praw człowieka. Wśród nich znaleźli się dziennikarze światowych mediów, w tym zabity w Turcji przez służby Arabii Saudyjskiej saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi. W jego przypadku inwigilacją objęte były dwa numery telefonów. Fizycznie przebadanych zostało 67 smartfonów, a penetrowanych miało być 37 z nich.

Izraelski system był wykorzystywany między innymi przez rządy Azerbejdżanu, Kazachstanu, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Węgier, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sama NSO Group broni się przed zarzutami o wykorzystywanie systemu do inwigilacji mediów czy opozycyjnych polityków. Ma on bowiem służyć oficjalnie do zwalczania działalności terrorystycznej i przestępczej. Samo oprogramowanie udostępniane ma być zaś jedynie „sprawdzonym agencjom rządowym”. Na wspomnianej liście rzeczywiście mieli znajdować się przestępcy, jednak jak widać nie tylko oni byli inwigilowani.

W Polsce o systemie Pegasus stało się głośno przed dwoma laty. Właśnie wówczas pojawiły się informacje, że dostęp do niego wykupiło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do dzisiaj przedstawiciele tej instytucji nie chcą poinformować opinii publicznej, czy wykorzystało już te narzędzie do inwigilacji telefonów.

Na podstawie: RMF24.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Zohan Dvir
Użytkownik
Zohan Dvir

Co? Do zwalczania działalności terrorystycznej? Przecież koronawirus nie zniknął.