Opracowali program do dynamicznej wyceny nieruchomości

Opublikowano: 10.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2062

Naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu na Podkarpaciu opracowali prototyp oprogramowania, które pozwala na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.

Projekt naukowców z Jarosławia otrzymał ponad 166 tys. zł dofinansowania w ramach trzeciego naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) z Rzeszowa.

Jak poinformowała Martyna Borczyk z PCI, w ostatnich latach wiele samorządów uzyskuje dochody z tytułu najmu obiektów np. przeznaczonych pod sklepy wielkopowierzchniowe. „Z punktu widzenia tych jednostek ważne jest uchwycenie trendu i znajomość w czasie rzeczywistym wartości danej nieruchomości. W momencie długotrwałego spadku wartości nieruchomości, istotne znaczenie ma czas reakcji i szybka sprzedaż lub przekwalifikowanie, może to zapobiec stratom finansowym” – dodała.

Naukowcy z PWSTE w Jarosławiu opracowali prototyp oprogramowania, które pozwoli na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów. Jak tłumaczył lider zespołu naukowego prof. PWSTE w Jarosławiu Janusz Dąbrowski, potrzeba opracowania takiego rozwiązania pojawiła się podczas kontaktów ze spółkami komunalnymi gminy miejskiej Jarosław. „Obecne na rynku programy ustalają ceny nieruchomości na dany moment, a nasze rozwiązanie pozwoli na bieżące monitorowanie wartości nieruchomości. Dzięki temu, samorząd będzie mógł podjąć odpowiednie działania” – dodał.

Na podstawie bezpośrednich kontaktów z samorządem zespół naukowy określił kilka kluczowych ze względów gospodarczych obszarów współpracy i opracował autorskie procedury obliczeniowe. Naukowcy, którzy wchodzą w skład zespołu, na co dzień pracują w trzech uczelniach: PWSTE w Jarosławiu, AGH w Krakowie i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Innowacyjność projektu polega na wykorzystaniu m.in. procesu uczenia maszynowego, który pozwoli na ciągłe udoskonalanie i optymalizowanie zarządzania nieruchomościami. Naukowcy zastosowali również rozwiązanie, które pozwoli na automatyzację decyzji w warunkach uwzględniania wielu zmiennych niezależnych.

Jak zaznaczył prof. Dąbrowski, samorządy, stosując specjalistyczne oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji, mogą przeciwdziałać złym tendencjom rynkowym i sprawniej gospodarować majątkiem. „Szacuje się, że w ostatnich latach w wielu gminach nastąpił realny spadek wartości lokali komercyjnych. Dotyczy to szczególnie małych ośrodków do 50 tys. mieszkańców. Taka sytuacja jest bardzo korzystna z punktu widzenia komercjalizacji i potencjalnych odbiorców. Poza kosztami finansowymi bardzo ważne dla samorządu są koszty wizerunkowe” – podkreślił.

Projekt będzie można wykorzystać dla wielu innych zastosowań w gospodarce np. dla lokali mieszkalnych i innych składników majątkowych.

Autorstwo: Wojciech Huk (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.