Opłata paliwowa idzie do góry

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2653

Zgodnie z opublikowanym obwieszczeniem ministra infrastruktur w przyszłym roku znowu nastąpi wzrost stawek tzw. opłaty paliwowej. Stawka tej opłaty na benzynę wzrośnie o 3,96 proc., na olej napędowy o 2,93 proc., a na gaz o 3,60 proc.

Kilka dni temu minister infrastruktury opublikował na stronie „Monitora Polskiego” obwieszczenie o nowych stawkach opłaty paliwowej na rok 2020. Okazuje się, że stawki tej opłaty wzrosną zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego czy gazu.

Stawka opłaty za 1000 litrów benzyn silnikowych wzrośnie z 133,21 zł obowiązujących w tym roku do 138,49 zł (+3,96 proc.). Stawka opłaty za 1000 litrów olejów napędowych wzrośnie z 297,61 zł obowiązujących w tym roku do 306,34 zł (tj. +2,93 proc.). Z kolei stawka za 1000 kg gazów wzrośnie z 164,61 zł obowiązujących w tym roku do 170,55 zł (+3,60 proc.).

Wpływy z tej opłaty w większości (tj. w 80 proc.) zasilają Krajowy Fundusz Drogowy. Pozostała część uzyskanych wpływów (tj. 20 proc.) idzie na Fundusz Kolejowy.

Dlaczego opłata paliwowa rośnie? Wynika to wprost z ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Artykuł 37m ust. 2 stanowi: “Stawki opłaty paliwowej ulegają podwyższeniu na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego”.

W kontekście informacji o kolejnym wzroście stawek tzw. opłaty paliwowej warto przytoczyć wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 2011 roku, który słusznie zauważył, że ponad połowa ceny benzyny to podatki, po czym dodał: „Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności”.

Wygląda na to, że od 4 lat prezesowi tej odwagi brakuje. Po 4 latach, kiedy jego partia rządzi krajem, akcyza na paliwa nadal jest na takim samym poziomie, co za czasów PO. Co dzieje się z odpowiedzialnością prezesa PiS, który w ubiegłym roku zgodził się na wprowadzenie opłaty emisyjnej, czyli jeszcze jednego podatku związanego ze sprzedawanym w Polsce paliwem?

Na podstawie: Sejm.gov.pl, Pb.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o