ONZ żąda od Izraela opuszczenia Wzgórz Golan

Opublikowano: 04.12.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1818

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję z żądaniem od Izraela opuszczenia okupowanych Wzgórz Golan, donosi korespondent Sputnika.

Za dokumentem głosowało 91 państw, 9 było przeciwko, a 65 wstrzymało się od głosu. W dokumencie wezwano Izrael do opuszczenia całej okupowanej części syryjskich Wzgórz Golan do linii, która istniała 4 czerwca 1967 roku, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zgromadzenie Ogólne uznaje decyzję Izraela z 14 grudnia 1981 roku w sprawie ustanowienia swoich praw, jurysdykcji i zarządzania na okupowanych syryjskich Wzgórzach Golan za nieważną i pozbawioną mocy prawnej.

Autorzy rezolucji zaznaczają, że trwająca okupacja Wzgórz Golan i de facto ich aneksja stanowią przeszkodę na drodze do osiągnięcia sprawiedliwego, kompleksowego i trwałego pokoju w regionie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa Izrael do wznowienia syryjskich i libańskich negocjacji oraz do przestrzegania zobowiązań i gwarancji uzgodnionych podczas poprzednich negocjacji.

Ponadto Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję wzywającą Izrael do zaprzestania działalności osadniczej na okupowanych terytoriach palestyńskich. Za tym dokumentem głosowało 147 państw, 7 było przeciwko, a 13 wstrzymało się od głosu.

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael odbił od Syrii i okupował Wzgórza Golan, a w 1981 roku jednostronnie je anektował. Przynależność górskiego płaskowyżu jest uważana za główny przedmiot izraelsko-syryjskiego konfliktu, którego próby rozwiązania podjęto przed wybuchem wojny domowej w Syrii. ONZ uważa te terytoria za okupowane.

Osady żydowskie na terytorium zachodniego brzegu rzeki Jordan, zwane w Izraelu Judeą i Samarią, pojawiły się po wygranej przez Izrael wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Osady nie są uważane za część Izraela ani z punktu widzenia prawa międzynarodowego, ani nawet krajowego, w przeciwieństwie do Wschodniej Jerozolimy czy Wzgórz Golan. ONZ uważa te terytoria za okupowane.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. SZS 04.12.2019 11:25

    Ha. ha, ha, ha…. Obśmiałem się jak norka !!!!

  2. Cosmo 04.12.2019 11:56
  3. Łukasz Enki 04.12.2019 19:11

    Az sie zalogowalem zeby napisac ze sie usmialem hahaha.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.