ONZ uznała, że Falklandy należą do Argentyny

Opublikowano: 31.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 696

Spór o Wyspy Falklandzkie, określane przez Argentynę jako Malwiny, nabrał właśnie nowego znaczenia. Specjalna komisja ONZ poszerzyła granicę morską Argentyny na południowym Atlantyku o 35%, tym samym uznając iż sporne wyspy nie należą do Wielkiej Brytanii.

Falklandy zostały odkryte w XVI wieku a w 1761 roku zostały zdobyte przez Anglię. Od tamtego czasu wyspy ciągle zmieniały swojego właściciela ale 10 lat później ponownie zaczęły należeć do Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1820 roku Argentyna zgłosiła swoje pretensje do wysp i można uznać że był to początek sporu. W 1982 roku wybuchła wojna o Falklandy-Malwiny ale po dwóch miesiącach Wielka Brytania odzyskała wyspy zbrojnie.

Na archipelagu przeprowadzono dwa głosowania w 1986 i 2013 roku. Mieszkańcy zadecydowali, że wyspy powinny przynależeć do Wielkiej Brytanii, z czym do dziś nie zgadza się Argentyna. W zeszłym roku brytyjski rząd zaczął obawiać się kolejnej wojny o sporne terytoria, bogate w surowce naturalne.

Jednak Komisja Granic Szelfu Kontynentalnego (CLCS) powiększyła właśnie terytorium morskie Argentyny i uwzględniła w nim Falklandy-Malwiny. Decyzja z całą pewnością zaostrzy wieloletni konflikt. Władze Wielkiej Brytanii wręcz zignorowały oświadczenie komisji ONZ i powtórzyły, że to do niej należą wyspy.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: pl.wikipedia.org, independent.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.