ONZ odpowiedzialna za epidemię cholery na Haiti

Opublikowano: 28.07.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

Kraj, w którym zginęło około 320 tysięcy osób w wyniku katastrofalnego trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w 2010 roku, zmaga się również z epidemią cholery. Około 660 tysięcy Haitańczyków zachorowało, natomiast ponad 8 tysięcy zmarło. Od samego początku padały podejrzenia, że epidemię cholery wywołali żołnierze sił pokojowych ONZ.

ONZ początkowo odrzucała wszelkie oskarżenia w tej sprawie twierdząc, że nie ma na to żadnych dowodów naukowych a w 2011 roku sekretarz generalny Ban Ki-moon wyznaczył naukowców z międzynarodowych ośrodków badawczych, którzy mieli ustalić źródło cholery na Haiti. Eksperci mieli pełny dostęp do danych, raportów, placówek i personelu ONZ, zachowując przy tym pełną niezależność. Okazuje się, że tak zwane “błękitne hełmy” rzeczywiście mogły wywołać epidemię cholery.

Naukowcy po przeprowadzeniu stosownych badań stwierdzili, że siły pokojowe ONZ, a dokładniej żołnierze z Nepalu, wylewali odchody do pobliskiej rzeki, z której mieszkańcy wielu miast w kraju czerpią wodę. Odkryto również, że rury ściekowe w obozie sił pokojowych były nieszczelne. Raport, który został opublikowany w maju 2011 roku potwierdził, że źródłem zakaźnym był szczep bakterii, pochodzący z Południowej Azji. Wnioski naukowców wskazują, że ONZ jest winna epidemii, jednak w oficjalnym raporcie tego nie stwierdzono. Warto wspomnieć, że cholera należy do najczęstszych chorób, jakie występują w Nepalu.

Teraz ofiary epidemii zagroziły ONZ wielomiliardowymi pozwami a ich prawnicy twierdzą, że organizacja łamie prawo unikając odpowiedzialności za sprowadzenie cholery na Haiti. W maju zapowiedziano, że jeśli w ciągu 60 dni ONZ nie zgodzi się na negocjacje w tej sprawie, prawnicy wytoczą setki procesów o odszkodowanie. Organizacja jak dotąd odrzuca wszystkie skargi twierdząc, że nie może być podmiotem w postępowaniu prawnym. W oficjalnym oświadczeniu, opublikowanym 5 lipca tego roku stwierdzono, że na mocy Konwencji genewskiej z 1946 roku dotyczącej Przywilejów i Immunitetów Narodów Zjednoczonych, organizacja korzysta z immunitetu obejmującego jego działania, w związku z czym nie może uwzględnić tego typu roszczeń.

Na podstawie: BBC
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jestemtu
Użytkownik
jestemtu

‘…że na mocy Konwencji genewskiej z 1946 roku dotyczącej Przywilejów i Immunitetów Narodów Zjednoczonych, organizacja korzysta z immunitetu obejmującego jego działania, w związku z czym nie może uwzględnić tego typu roszczeń…” – czyli mogą przysłać wojska gdzie chcą, i nie odpowiadać za ich postępowanie. Znaczy się standard, zasrali rzekę, a winne są komary :)