ONZ niepokoi się prawami człowieka na „Twitterze”

Opublikowano: 07.11.2022 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1784

Zdaniem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Volkera Türka zwolnienie całego zespołu odpowiedzialnego za prawa człowieka w sieci społecznościowej, której Musk zaczął być właścicielem Twittera, nie wróży dobrze.

Szef komitetu praw człowieka ONZ, Volker Türk, wysłał list otwarty do nowego właściciela Twittera, Elona Muska, stwierdzając, że prawa człowieka powinny mieć kluczowe znaczenie dla zarządzania platformą. Zdaniem Turka zwolnienie całego zespołu odpowiedzialnego za portal społecznościowy za przestrzeganie praw człowieka, z którym Musk zaczął być właścicielem Twittera, nie wróży dobrze.

Taka publiczna krytyka ze strony ONZ jest bardzo niezwykłą praktyką. Z reguły w przypadku pytań do konkretnej firmy organizacja zwraca się do niej bezpośrednio, bez rozgłosu, a w przypadku poważnych sprzeczności angażuje rząd kraju, w którym firma jest zarejestrowana.

Chociaż Musk obiecuje, że pod jego rządami będzie kontynuowana moderacja treści w mediach społecznościowych, istnieją obawy, że Twitter nie będzie już blokował nienawistnych tweetów z taką samą skrupulatnością jak wcześniej.

Volker Türk ostrzegł również nowe kierownictwo przed rozpowszechnianiem dezinformacji i podkreślił znaczenie ochrony prywatności użytkowników. Opinię tę ukształtowali obrońcy praw człowieka i władze amerykańskie ze względu na to, że Musk wcześniej mówił o swoim zamiarze odblokowania konta Donalda Trumpa i wielokrotnie mówił o swoim rozumieniu wolności słowa.

Według najnowszych danych, po zakupie Twitter Inc przez Elona Muska połowa z około 8 tys. pracowników z różnych działów została już zwolniona z firmy.

„Twitter jest częścią globalnej rewolucji, która zmieniła sposób, w jaki się komunikujemy” – powiedział Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka w liście otwartym. „Ale jestem zaniepokojony sytuacją w ogólnej publicznej przestrzeni cyfrowej i rolą Twittera w tym”. „Twitter, podobnie jak wszystkie firmy, musi być świadomy szkód, jakie może potencjalnie wyrządzić jego platforma, i zrobić wszystko, aby temu zapobiec” – powiedział Turk. „Krótko mówiąc, zachęcam do upewnienia się, że prawa człowieka mają kluczowe znaczenie dla zarządzania Twitterem pod twoim kierownictwem” – powiedział Turk Elonowi Muskowi.

Piątkowe zwolnienia zakończyły chaotyczny tydzień w Twitter Inc., który wywołał wiele spekulacji na temat przyszłości sieci społecznościowej. Również w piątek sam Musk opublikował post, w którym przyznał, że platforma doświadcza ogromnego spadku przychodów z powodu presji, jaką różni aktywiści wywierają na reklamodawców. W tym samym tweecie nazwał to naciskiem na wolność słowa.

Elon Musk kupił Twittera w październiku za 44 miliardy dolarów. Według niego zrobił to, aby „pomóc ludzkości”, czyli zorganizować bezstronną platformę do cywilizowanych dyskusji, na której ludzie o przeciwnych poglądach mogliby wymieniać opinie.

Autorstwo: tallinn
Wideo: YouTube.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bboyprezes 07.11.2022 15:54

    Nie mają już swoich kontaktów w firmie to się bulwersują.

  2. replikant3d 07.11.2022 19:23

    ,,knebel,, się poluzował to skowyczą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.