Olbrzymia rzymska mozaika odkryta pod ziemią

Opublikowano: 28.09.2012 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 277

Południowa Turcja okazuje się mieć pod ziemią znaki wpływów rzymskich.

Archeolodzy odkryli olbrzymią, piętrową mozaikę, która niegdyś służyła jako otwarty basen. Był długi na 7 metrów i zajmował łącznie powierzchnię 149 m2, co odpowiada powierzchni średniego domku rodzinnego.

Pierwszą oznakę istnienia mozaiki pod powierzchnią zauważono przypadkowo w 2002 roku, w chwili wyrycia przez pług kilku kawałków płytek. Badanie odkrycia jednakże musiało poczekać ze względów finansowych.

W ubiegłym roku, kiedy to lokalne muzeum posiadało już niezbędne środki, zleciło prace nad wykopaliskami. Dotychczas archeologom udało się odkryć około 40% powierzchni mozaiki.

Odkryty obiekt znajduje się w świetnym stanie, a sama mozaika okazała się największą znalezioną dotychczas na terenie południowej Turcji.

Opracowanie: devilan1410
Na podstawie: topalternativenews.com
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeo
Użytkownik
Prometeo

Przydaly by się jakieś linki zdięcia i info co przedstawia ta mozaika i jakie wlaściwie ma gabaryty bo skoro długa na 7 m to jakim cudem ma 149m powierzchni jeśli szeroka na 7 m to można sobie wyobrazić

buzdygan
Użytkownik
buzdygan

Zdjęcie jest tutaj:
http://l.yimg.com/os/152/2012/09/17/mosaic-bath-120917-jpeg_202049.jpg

Wygląda na to, że basen był 7-metrowej długości, a podłoga dookoła niego miała powierzchnię 149 m2.