Liczba wyświetleń: 1012
Obszary wylesiania w Europie wzrosły średnio o 43 procent w latach 2016-2018 w porównaniu z okresem 2004-2015. Według autorów artykułu opublikowanego w Nature, skok ten może wynikać ze zwiększonego zainteresowania krajów Europy Północnej przejściem od produkcji petrochemicznej do tworzenia materiałów z drewna.
Jest bardzo prawdopodobne, że taka tendencja doprowadzi do nierównowagi między stopą naturalnej odbudowy lasów a szybkością ich wylesiania, co może zmniejszyć skuteczność środków łagodzących skutki globalnej zmiany klimatu w Europie. W ostatnich dziesięcioleciach bioekonomia aktywnie rozwija się w Europie, wskazując obiecująco nowy paradygmat rozwoju gospodarczego.
Jednym z głównych warunków wprowadzenia biogospodarki jest przejście od produkcji tworzyw sztucznych z produktów naftowych na tle tworzenia coraz większej liczby materiałów z drewna, które w przeciwieństwie do ropy naftowej są zasobami odnawialnymi. Obecnie pozostaje pytanie, w jaki sposób bioekonomia wpłynie na lasy europejskie w długim okresie i czy korzyści z jej wdrożenia przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla środowiska.
Zespół naukowców pod przewodnictwem Guido Ceccheriniego przeprowadził ocenę środowiskową i ekonomiczną pokrywy leśnej w 26 krajach Unii Europejskiej (w tym w Wielkiej Brytanii, ale nie włączył w to Cypru i Malty) za pomocą kart GFC na platformie Google Earth Engine w latach 2004 – 2018. Badacze skoncentrowali się na utracie lasów spowodowanej wylesianiem, nie uwzględniając skutków naturalnych pożarów i huraganów w analizie, aby ocenić możliwy wpływ rosnącego zainteresowania biogospodarką na stan rezerwatów przyrody.
Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Alois_Wonaschuetz (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl