Okres ZSRR był okupacją Ukrainy!

Opublikowano: 08.01.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 852

Ukraina potrzebuje wielkiej pracy informacyjnej w zakresie uznania za “okupację” okresu radzieckiego, powiedział dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Władymyr Wiatrowycz na antenie telewizji “5 kanał”.

Historyk powiedział jednak, że Akt Proklamacji Niepodległości Ukrainy w 1991 roku nie będzie rewidowany. W dokumencie jest mowa o niepodzielności i nietykalności terytorium państwa. Według słów Wiatrowycza, bardzo ważne jest, aby podejmować “polityczne i ustawodawcze kroki, które dawałyby możliwość dziedziczenia ukraińskiej państwowości od lat 1917-1921 do współczesnego państwa”. “Oczywistym jest, że potrzebne są inicjatywy ustawodawcze, które by wyraźnie ukazywały dziedziczenie prawa Ukraińskiej Republiki Ludowej przez obecną Ukrainę” – powiedział dyrektor instytutu.

Jak zauważył Wiatrowycz, praca informacyjna powinna “tworzyć dziedziczenie między obecną Ukrainą i URL” oraz określić istotę radzieckiego okresu w historii Ukrainy. “Mowa o radzieckiej okupacji, o ustanowieniu najpierw bolszewickiego, a potem komunistycznego reżimu okupacyjnego” – powiedział historyk. Według niego, 2017 rok można nazwać rocznicą “stu lat od początku bolszewickiej agresji”.

Ukraina powinna być gotowa zrezygnować z Charkowa, Dniepropietrowska, Donbasu i innych przekazanych jej w okresie radzieckim terytoriów, jeśli uzna za “okupację” okres znajdowania się w składzie ZSRR – powiedział przewodniczący Komitetu Dumy ds. WNP, integracji eurazjatyckiej i rodaków Leonid Kałasznikow. Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Władymyr Wiatrowycz powiedział, że Kijów powinien prowadzić pracę w zakresie uznania przebywania Ukrainy w składzie ZSRR za “bolszewicką i komunistyczną okupację”. “Jeśli odnieść się do tego na poważnie, to trzeba by zwrócić pół dzisiejszej Ukrainy Rosji, nie tylko Krym, dlatego, że i Charków, i Dniepropietrowsk, i Donbas do powstania ZSRR nie wchodziły w skład Ukrainy” – powiedział Leonid Kałasznikow.

Wiceszef Komitetu Rady Federacji Rosji ds. obrony i bezpieczeństwa Franc Klincewicz uważa, że oświadczenia o okupacji Ukrainy przez ZSRR są adresowane do młodzieży. “Ukraina wciąż kopiuje najgorsze radzieckie wzorce twierdząc, że okres przebywania Ukrainy w składzie ZSRR należy uważać za okupację, Władymyr Wiatrowycz liczy wyłącznie na młodzież. Ludzi starszego pokolenia na to nie przyciągnie: oni doskonale pamiętają, że naród na Ukrainie żył w tamtych latach lepiej, zamożniej, niż w Rosji” – napisał na “Facebooku”. Według Klincewicza, oświadczenia o umocnieniu prawnym dziedziczenia dzisiejszej Ukrainy i Ukraińskiej Republiki Ludowej “są nie do pojęcia”. “Może Kijów chce wrócić do tych granic, jakie wówczas istniały i zmniejszyć terytorium o połowę? Tę połowę Ukraina dostała znajdując się w składzie ZSRR. Niezła “okupacja”” – dodał senator.

Po rewolucji w 1917 roku i stworzeniu Ukraińskiej SRR ze stolicą w Charkowie zostały jej przekazane terytoria odnoszące się w okresie Imperium Rosyjskiego nie tylko do Małorosji, ale Donbasu i Noworosji – Donieck, Ługańsk, Cherson, Nikołajew, Odessa, Dniepropietrowsk, Kirowograd. W latach 1939-1940 w skład republiki weszły Wschodnia Galicja, Północna Bukowina, Południowa Bessarabia. W 1945 roku Zakarpacie. A w 1954 roku do Ukrainy dołączono Krym.

Zdjęcie: Ukrainian Institute of National Remembrance
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. rumcajs 08.01.2018 11:48

  Czasami bezrefleksyjnośc jest wystawieniem sie na śmieszność…
  “ruski okupant” zafundował im nowoczesny kompleks produkcji sprzetu wojskowego, rakietowego i innego, postawił zakłady ANTONOW-a, i wiele innych miejsc pracy. W “nieokupowanych” a zasilanych usa “demokracja” jedyne co usa pozostawiło, to posady grabarzy i sprzataczek. Przykłąd Afganistan i Irak. Niech sie ciesza, że nie byli pod okupacja usa…

 2. robi1906 08.01.2018 19:33

  Lenin, Trocki, żydzi którzy stworzyli Bund, z którego przepoczwarzyli sie Komunistyczną Partię Rosjii (b), (b, w nawiasie to bolszewicy),
  gardzili rosjanami, gardzili słowianami,
  wiedza jest na wyciągnięcie ręki, więc przestań już panie o, wciskać tu kity.

  Masz nas wszystkich za glupków, za gojowskie bydło,
  które wiecznie wodzicie za nos i napuszczacie nas jednych na drugich?.

  I rechotacie, na wspólnych kolacyjkach jak Michnik z Urbanem?.

  Nikt z nas nie będzie mordował drugiego słowianina, zapamiętaj sobie to, a jak słowiańscy bogowie pozwolą,
  to żaden Słowianin nie będzie mordował żadnego muzułmanina, w waszym interesie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.