Ogrzewane kapsuły dla bezdomnych w niemieckim Ulm

Opublikowano: 26.01.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1498

Na niezwykły pomysł wsparcia osób w kryzysie bezdomności wpadły władze niemieckiego miasta Ulm. We współpracy z organizacjami pozarządowymi w mieście ustawiono kilkadziesiąt kapsuł, chroniących przed deszczem, chłodem i dającymi minimalne poczucie bezpieczeństwa podczas snu.

Kapsuły zaprojektowane zostały przez zespół Ulmer Nest, założony przez sześciu lokalnych przedsiębiorców i inżynierów. Urządzenia są ogrzewane, oraz wodoszczelne. W środku zamontowano też czujniki tlenku węgla, światło oraz przycisk alarmowy. W każdym zmieszczą się dwie osoby. Mikropomieszczenia zamykane są od wewnątrz, co daje osobom z kryzysie bezdomności namiastkę tego, czego brakuje im szczególnie – bezpieczeństwa i intymności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że bezdomni mogą dzięki kapsułom spać spokojnie – bez obawy, że ktoś ich okradnie albo zrobi krzywdę. Na dachu kabiny zamontowano panele słoneczne.

Kabiny zostały też stworzone z myślą o usprawnieniu kontaktu na linii bezdomni – pracownicy organizacji społecznych, którzy w każdej chwili mogą zareagować na wezwanie potrzebującej osoby. Po każdym otwarciu drzwi, pracownik otrzymuje też komunikat, że kabinę można już posprzątać.

Bezdomni z Ulm, w rozmowach z lokalną prasą, wyrażają zadowolenie z tego, ze kapsuły pojawiły się w ich mieście i tego jak są zarządzane.

Projekt nie ma zastępować aktywności miasta na polu przeciwdziałania bezdomności, ani też nie jest substytutem noclegowni dla bezdomnych – został stworzony z myślą o tych osobach bez dachu nad głowa, które do ośrodków przyjść nie chcą, bądź nie mogą.

Nie znaczy to jednak, że pomysł nie wzbudził kontrowersji. Pojawiają się wątpliwości, jeśli chodzi o zdolność służb do utrzymania higieny w kapsułach, jak również natury etycznej – część działaczy społecznych wskazuje, że jest to nowa forma stygmatyzacji, a komora przypomina trumnę albo budę dla psa.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 27.01.2021 05:37

    Czyli nawet bogate Niemcy nie są w stanie tak sprawić, aby każdy w społeczeństwie miał dom, czy miejsce zamieszkania. Dawniej człowiek był w stanie sam sobie zrobić dom, teraz mu nie wolno, bo i ziemia nie jego, i nie ma pozwoleń. Nawet w szałasie nie wolno mieszkać, bo ani ognia sobie rozpalić nie wolno bo Co2 albo las blisko….
    Co do kapsuł, to pomysł nowy, zobaczymy jak się sprawdzi. Może tak jak wiele projektów po prostu “kasa na innowacje”, a może jednak się sprawdzą. Tylko czy są też tam w okolicy kapsuł jakieś darmowe ubikacje?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.